Mazeretim Var (Mı Acaba?)

Merhaba sevgili okur, bugün alanımızla ilgili konuşalım. Daha doğrusu bir psikoloji öğrencisi olmak hakkında konuşalım. Psikoloji okumanın en büyük yan etkisi aslında iç görümüzün artması. Birçok psikoloji durumu öğreniyoruz. Yalnızca rahatsızlıkları değil aslında normal olarak karşılanan birçok insan davranışının sebeplerini, en azından bunlara yönelik kuramları öğreniyoruz. İçimizde sürekli hareketlerimizi sorgulayan bir ses var. “Bunu neden yaptın? Bunu en sağlıklı bir şekilde böyle mi çözülür?” Bu aslında güzel bir yan etki olarak düşünülebilir. Ama her davranışınızı sorgulamak, hayatımızı anda değil de analiz seviyesinde yaşıyormuş gibi hissettirmiyor mu?

  Sanki konudan çıkıyormuşum gibi hissettirmesini istemem ancak kurmayı sevdiğiniz bir cümle var mı? Benim var: Bir şeyin, bir durumun sebebini belirtmem o şeyi savunduğum anlamına gelmez. Bu aslında bir çoğumuzun bildiği bir konsept. En basit şekilde örnek verirsek ailesine şiddet uygulayan birinin çocukluğunda şiddet geçmişinin olmasının gösterdiği şiddetin etkenlerinden biri olabileceğini derslerimizde görmüşüzdür. Bu cümleyi birine kurduğunuzda “Bu onu haklı mı çıkarıyor yani?” tepkisini almanız çok muhtemeldir. Ancak her şeyin sebebi vardır. Bir davranışın sergilenmesinin sebebi o davranışı aklamaz. Peki biz bu cümleyi ne kadar kavrayabiliyoruz? Bu durumdan kendimizi koruyabiliyor muyuz?

  Benliklerimizi birbirine karıştırmamak çok zor ki özellikle bu benliklerimizden birini öğrenme aşamasındaysak daha da zorlaşıyor. Yalnızca danışanınıza terapist gibi davranmamız gerektiğini daha terapist olmadan önce unutabiliyoruz. Hiç kendinizi aranızın bozulduğu, sorun yaşadığınız biri için “Ama o da böyle düşünmüştür, bunu söyleyerek şunu tetiklemiş olabilirim.” cümlesini kurdunuz mu? Tabi bunları düşünmek için psikoloji öğrencisi olmanıza gerek yok. Empati seviyesi çok yüksek bir insan da olabilirsiniz. Ancak yine de şunu unutuyoruz. Karşınızdaki insan siz ne kadar davranışlarınızdan sorumluysanız o kadar sorumlu. Arkasındaki sebebi bulmaya çalışarak karşınızdakini haklı çıkarmaya çalışamazsınız. Çünkü bazen bazı şeylerin sebebinin olması o şeyi mantıklı hale getirmez. Bu yalnızca sizi suistimale açık hale getirir. 

  Yok mu bu bölümün güzel yanı? Var ki hepimiz buradayız. Ama bu sefer biraz dertleşmiş olduk sevgili okur. Okurken farkındalığımızın artmasını ve bu artışı iyi yöne kullanmayı yavaş yavaş öğreniyoruz. Büyüyüp gelişiyoruz. Hep birlikte!

Görsel Kaynakça

https://images.app.goo.gl/i8WtKSMEJw69daSt9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.