Ocak Ayı Önerileri

Yeni yılın ilk öneri yazısına hoş geldiniz sevgili okurlar. Umuyorum ki hepiniz çok güzel bir yılbaşı geçirmişsinizdir. Yeni yılda da size bomba gibi önerilerle geldim. Sizleri hiç bekletmeden önerilerime geçelim isterseniz.

Kitap: Patrick Süskind – Güvercin

Patrick Süskind’i “Koku” adlı kitabıyla mutlaka duymuşsunuzdur. Bu kitabı ise Koku’dan sonra yazdığı ilk kitabı. Koku’da bizi alıştırdığı sürükleyici hikayeciliği bu kitapta da aynı şekilde devam etmekte ve önceki kitabında da olduğu gibi tüm hikaye ana karakterimizin etrafında şekillenmekte. Ana karakterimize gelecek olursak Koku’daki gibi bir suç makinesi bir abimiz yok. Onun yerine bir bankada bankanın müdürünün kapısını açıp kapatan basit bir abimiz var. Bu abimiz o kadar basit ki bu basitliği bozulmasın diye elinden gelen her şeyi yapıyor asla hiçbir şeye gıkını bile çıkarmıyor başına bir şey gelmesin diye. Fakat bir gün karşısına çıkıveren o güvercin bir anda abimizin hayatını alt üst ediyor. Umarım beğenirsiniz kitabı. Keyifli okumalar diliyorum efenim sizlere. 


Dinle: Fujii Kaze – Shinunoga E-Wa

Bu aralar çok önüme düşmeye başladı bu abimiz ve bir şans vereyim dedim. Sözleri çok güzel ve anlamlı, basit bir beati olsa da kendine has bir tınısı var. Şarkıyı yapan abimize yoğunlaşacak olursak 12 yaşından itibaren YouTube’a yaptığı coverları atarak başlamış müzik işine ve son işleriyle birlikte Japonya’da büyük ilgi görmeye başladı. O kadar büyük bir ilgi görüyor ki son 100 yılın en potansiyel gösteren sanatçılarından biri olduğunu söylüyorlarmış. Umarım hoşunuza gider efendim keyifli dinlemeler diliyorum. 


Film: Everything Everywhere All at Once 

Açıkçası anlatması çok zor bir film ama kendimce anlatmaya çalışacağım sizler için. Filmde Amerika’da bir çamaşırhane işleten Çinli bir aileyi tanıyoruz evli bir çift, bir kız çocuğu ve büyükbaba. Bir gün vergi konusunda sıkıntı çekiyorlar ve vergi dairesinde asansördeyken bir anda işler değişiyor. Ablamızın eşi bir anda konuşmaya başlıyor. “Ben başka bir evrendeki kocanım, şunu yaparsan böyle olacak şöyle yaparsan böyle olacak.” diyor ve bir anda kayboluyor. Kendi kocası geri geliyor ablanın. Abla tabi afallıyor böyle bir durumun karşısında ve ne yapacağını bilemiyor. Ayrıca yapmayı seçtiği şeyle devamında getireceği şeyleri ise hiç farkında değil. Filmin içerisinde absürt komedi epey var ve aşırı kaliteli absürt komedi. Bu absürt komedinin ardında ise anlayanına felsefi problemlerin de yer aldığını söylemem gerek. Film biraz uzun ve fazla hızlı gelebilir izleyenler için ama böyle bir akıcılık başka hiçbir filmde görmedim ben boş sahne yok filmde neredeyse. Yok sahne geçişi şu bu o bile yok. Umarım beğenirsiniz bu filmi, hepinize iyi seyirler diliyorum efendim.


YouTube: Jon Solo

Ocak ayı için sürpriz bir öneri olarak bu youtube kanalı ile karşınızdayım arkadaşlar. İçinizde Yunan ve İskandinav mitolojisiyle ilgilenenler vardır mutlaka bu kanalda ise mitolojiyle alakalı ne ararsanız var. Benim en çok hoşuma giden içeriklerinden birisi “The Messed Up Origins” adlı içeriği. Bu içeriğinde genel olarak mitolojinin en pis, en korkutucu ve en iğrenç kısımlarını anlatıyor. Özellikle daha önce önerisini yaptığım “Hades” adlı oyunun baş karakteri olan Zagreus’un bu içerikle olan videosu aşırı hoşuma gitmişti eğer oyunla da ilgilendiyseniz izlemenizi öneririm. Hepinize keyifli seyirler diliyorum efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.