MAVERA

Özel anlara ne ad verirsiniz? Senin için ne hissettirir o an bulunduğunuz mekan? O mekanı dolduran insanlar, onlara sadece insanlar deyip geri kalan 7 milyar canlıyla aynı kefeye koymak içinde bir yerlere batar mı? Daha ayırt edici bir isim olmalı o an için orada ki insanlar için. Sarıldığımda onlara, kalbimin hemen üzerine kalpleriyle dokunduklarında tam olarak hissettiğim şeyin bir adı olmalı. Aşk değil, o kadar basit değil çünkü bu his. Adı öyle bir şey olsun ki aslında tam bir kelime karşılığı bile olmasın ki zaten hiçbir fani kelimeyle onun tarifini yapazsın. Gözleriyle çok şey anlatabilen, her göz göze geldiğinizde onlarca şairin en kalifiye sözlerini tek seferde köşeye itebilen insanlardan söz ediyorum. ‘Göze gelmek’ diye bir deyimimiz vardır, bilirsiniz. Ne büyük şanstır, o insanların gözüne gelmek hatta onlarla göz göze gelebilmek. Kimi dostur, bir diğeri belki yardır. Hayatınızda rolünün ne olduğu önemli değildir. Hepsinin ortak bir yönü vardır aslında ‘iyi ki’dir hepsi, her birimizin iyi kilerine gizli öznedir. Ses tonlarıyla bize göre en favori şarkımızın üç gömlek üstündedirler. Kulaklarımıza yapılabilecek en büyük iyiliktir, duyabildiğimize binlerce şükür ve yine yüzlerce iyi ki..

Sevmenin, sevilmenin yanı sıra çok kudretli bir his daha vardır böyle insanlara duyduğumuz. Özlem, özlemek aslında bence tüm bu satırları süsleyen o çok güzel hislerin atasıdır. Hepsi bence bu adını koyamadığımız okyanusa, özlem denizinden dökülüyordur. Çünkü aslında sevgiyi ve diğer bir çok duyguyu besleyen olgunun adı benim lügatımda meraktır. Birini ne kadar çok merak ederseniz o kadar değerlidir aslında insanın içinde bir yerlerde. Keşfetmek bazen tehlikelidir, heyecanı azaltır buna son sezonun izlediğiniz ve sonunun nasıl bittiğini bildiğiniz bir diziyi örnek gösterebilirim. Hangi bölümünü açıp ilk heyecanıyla izleyebiliriz ki. Birinin kokusunu ne kadar merak edersek o kadar özel olur o kokuyu aldığımız ilk an. Bu yüzden bu keşif anı asla unutulmaz ve o insan artık burnunuzun en sağlam direklerinin sahibidir. Teninin yumuşaklığını özlemek için bilmemize gerek yok. Bazen en bilmediğimiz duyguyu özleriz, aklına hangi duygu geldi şimdi? İşte o duygu senin için en özel olandır. Bilmeden, keşfetmeden özlediğin o duygu, o an, mekan her neyse o her birimiz için farklıdır belki ama en özelimizdir bir yerlerde. 

Bence yanlış olan bir diğer düşünce de sevmenin boyutunun bir önemi olmasıdır. Aslında çok değil, gerçek sevmeli insan. Hareketleri, gülüşü veya öpüşü değil. Özü sevmeli insan. Mutlu olmak için değil, mutlu ettiği için sevmeli. Özlemeye de göğüs gerebilmeli mesela. Yanındayken herkes över zaten, olmadığında göğe yükseltmeyi de bilmeli. Sadece seven değil, sevilende yapmalı bir çok şey en azından bir şey. Laik olmalı mesela sevildiğine, üzmemeli demiyorum en azından kasıt olmamalı üzmede. Hatta bazen en ağırı sevilenin yüküdür çünkü böyle güçlü duyguları hissetmektense o duyguları hak etmek daha zordur. Uğruna yazılmış onlarca satır vardır mesela, gözlerinizin içine titreyerek bakan gözlerin karşılığını verebilmek en zorudur kimi zaman.  Yani uzun lafın aşkçası,

“Gece uyurken ona, sabah uyanınca tekrar ona niyet edebilmeli seven insan ve sevilen insan”

Adı mâverâ olsun, bu satırları süsleyen tüm anların, hislerin adını daha doğru karşılayabilecek bir kelime gelmiyor aklıma çünkü karşılığını okuduğum onlarca kaynaktan bir türlü tam oturtamadım lügatıma. Öyle ki anlamı ‘görülen evrenin ötesinde’ olarak geçen bu kelime tam anlatmak istediğim duyguların karşılığı olabilir. Çünkü yazının içinde bahsettiğimiz insanlar tam olarak böyle hissettiriyor. Sevginin çok ötesinde hisler bunlar. Dost desen eksik kalır, aşk mı o da tam karşılamıyor. Kardeş bile bazı noktalarda noksanlıklar gösterir. Bu yüzden aslında bir çok şeyin ötesinde onlar. Dost mu? Yar mı? Siz bilirsiniz ama ne dersek bir fazlasıdır onlar.

Sonra..

Sadece derin bir nefes çektim, bir kaç saniye sonra bıraktım öylece hiç öyle derin çekmemişcesine. Bıraktım, nereye mi? Bilmem, belki buluşur nefeslerimiz de ‘mâverâ’larımızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.