Mak Lazım

Dikkat etmek lazım bazen; sevdiğimize, saydığımıza, övdüğümüze, güldüğümüze, diğer birçok hoş ve nahoş yanlarımıza. Azımsanmak hoş değil. Sevilmeyi hak etmek lazım.

Çok seversek çok kaybedeceğimizi unutmadan, çok sayarsak çok sıvayacağımızı atlamadan, çok översek çok söneceğimiz algısıyla davranıp oldukça dikkatli olmamız lazım. “Hayat bu, bir kere geleceğiz zaten dünyaya, bu yüzden doya doya yaşayalım.” Sıradanlığına kapılmadan yaşamak lazım bir de.

“Aşk bulur bizi, sıhhat zaten bizim elimizde; aile desen sağlıklılar.” diyaloglarının bize güç ve moral katma sürelerinin kısa olduğu değişkenlere hapsolmamak; edebi yanımızla dalga geçmeden, içimizdeki sosyeteyi susturup ebedi gerçeklerimize yönelmemiz lazım. Şiir yazmayı seven gençlerin sahip olduğu o sanatsal duyguyu hor görmemek; güzel konuşanlara hoş gitmek lazım.

Kalıp yargılarımız yüzünden bize yüklenen toplumsal gerçekleri özümsememek, hissizleşen parmak uçlarımıza kalemleri doğru yerleştirmek lazım. Tebeşir tozunun boğazımıza sık kaçtığı zamanları unutmadan, tuvalete gitmek için izin istemeye çekindiğimiz ilkokul yıllarımıza sahip çıkmamız lazım.

Anne babayla olan münakaşalarımızdan utanmamız, sahiplendiğimiz sirke dilimize hakim olmamız lazım. Cinsel dürtülerimiz öznel, kümülatif olana nesnel bakmamız lazım. Gerçeğe uymak, doğruya kanmak lazım.

Sabit fikirler geriye götürür; ait fikirler yol gösterir. Dünya toplumuna hizmet etmek, entelektüelliğe eklektik bakmak lazım. Bizden bir şey bekleyenlere hikmet, bize bir şey ekleyenlere minnet etmek lazım. Hoş görün ama gelişmemiz lazım. Katma değer ürüne, katı değer yüklemek lazım. Kendinizi sevin ama sizi sevmeyene saygı duyun. Hem küsene küsmemek lazım.

Hoş kalın çünkü boş kalmamamız lazım. Kızmayın hem; dopamin salgılamamız lazım.

Yazar: Hacı Evren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.