Köşebaşı Lodos: İstanbul

  Kayıp şarkılar eşliğinde, duyulmamış sokaklarda gezmeyi öğrendik. Daha önce tadılmamış manzaralarda, görülmemiş şarapların tadına vardık. Bir vardık bir yoktuk. Şaştık kaldık. Boğazında döndük durduk, düğümlendik, çözüldük. O sesini hiç duymadığımız, içimizdeki çocuğun ilk adımlarına şahit olduk. Hiç görmediğimiz yanlarımıza kulak verdik. Acı çektik, acı çektirdik; ölesiye mutlu, ölmeye hevesliydik. Tüm duyularımızı karman çorman etti bu şehir. Biz öylece durduk. Biz delicesine hareket ettik. 

  Biz… Keşfedilmemiş insanlar oluşumuzun hayreti ile sonsuz büyüme yoluna düştük. Gökteki yıldızlar kadar yakındık keşfetmeye ama bir o kadar da uzak. Gerçi keşfetmek neydi onu bile bilmezdik belki. Yine de her semtinden ayrı öğreti, her manzarasından ayrı keyif, her sokağından ayrı duygu koptu. 

  Öğrenmeyi öğrendik. Aramayı… Aradığını bulamamayı, bulduğunla yetinmeyi, yetinmeyi sevmeyi… Yetinmek kadar kendimizi sevemedik belki, tamam. Ama sevmeye yaklaştık. Hayal ettiğimiz manzaranın bir köşesinde artık biz de vardık. Galata’da imkansızlıklara yüz tutmuş bir aşık, Beşiktaş’ta kuşlar kadar özgür, Kadıköy’de ucuz bira kadar genç, Beyoğlu’nda hiç susmayan seslerle bir şair… Birçok tanımımız vardı bizim ama bir o kadar da tanımsızdık. Kalabalıklar içinde bir başınaydık. Zamanla kendimize yaklaştık. Ondan uzakken kendimizden uzaklaştık. 

  Hiç keşfedilmemiş gökyüzüne, daha icat edilmemiş bir dürbünle bakmak gibiydi. Hiç görmediğimiz varlıkları anlamlandırma sevinciydi. Bilinçsizce yaptık hepsini. Bizden habersiz kanımıza, canımıza girdi. Biz oldu, bizden oldu, ondan olduk. 

  Dolup dolup taştık. Taşkınlara yer açtık kalbimizde. Kalbimize yer açtık. Kendimize yer açtık. Biraz kucaklaştık hem sevdiğimiz hem de görmek istemediğimiz yanlarımızla. İki yakamız bir araya geldi. İstanbul bir köprü kurdu, herkes büyülendi. Zaten İstanbul hep, herkesi büyülerdi. Zaten biz de hep büyülenmek isterdik. 

Yazar: Sebile Akın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.