Birtakım Farklı Kelimeler: Maladaptive Daydreaming

Birtakım Farklı Kelimeler: Maladaptive Daydreaming

(Bu yazının okunma süresi yaklaşık olarak 5 dakika sürmektedir.)

Serinin ikinci yazısına hepiniz hoş geldiniz. Bunun bir seri olacağıyla alakalı sizi daha önce uyarmamıştım, bu yüzden hazırlıksız yakalandıysanız oturduğunuz ya da oturacağınız yere iyice yerleşin çünkü bu ayın konusu Maladaptive Daydreaming yani Uyumsuz Hayal Kurma.

İlk yazım yayımlandıktan sonra serinin devamında hangi konu üzerinde çalışsam diye çok düşündüm ama gerçekten kafama yatan, ben bunu yazmak istiyorum dediğim bir konu karşıma çıkmadı. Ta ki son blog ekibimizin toplantısına kadar. Onlar sayesinde bu konuyu öğrenme ve araştırma fırsatı bulabildim. 

Maladaptive Daydreaming, basitçe hayatın seyrini, insanlarla birebir iletişimi olumsuz etkileyen ve günlük yaşamdaki sorumlulukların yapılmasını engelleyen bir hayal kurma eylemidir. Araştırmaya başlamadan önce sadece duyumlarım sonucunda aklımda bir soru belirmişti: Bir insan hayal kurarak ne kadar zaman geçirebilir ki? 

Bu anomaliden kaynaklı insanlar saatlerce – 8 saati aşan- süren aşırı bir hayal kurma etkinliğinin içinde oluyorlar. Hayalleri o kadar derin ve gerçekçi yaşıyorlar ki bu durum onları günlük hayatlarından alıkoyuyor. 

Hepimiz rüya görüyoruz uyumaya başladıktan sonra. Ama bu, gördüğümüz rüyalardan çok daha farklı. İlk önce bu durum günlük hayatın seyrinde gerçekleşiyor. Bu hastalığa sahip insanlar işteyken, okuldayken ya da yalnız kaldıklarında bir noktaya bakarak gözleri açık bir şekilde hayal kurma eylemini gerçekleştiriyorlar. Bununla yanında gördükleri hayaller sonu başı belli olmayan ya da anlamsız şekilde ilerlemiyor. Bir hikâye örgüsü var ve ne zaman tekrardan hayal kurmaya başlasalar nerede bıraktılarsa oradan hayal kurmaya devam edebiliyorlar. Bir çeşit senaryo gibi ilerlediğini düşünebilirsiniz yani. Ama hayalden kopmaları düşündüğünüz kadar kolay olmuyor. Bu uyum bozucuya sahip olan insanlar, istedikleri zaman hayal kurmayı bırakamıyorlar ve bu yüzden yapacakları her şeyi ertelemek ve işlerini aksatmak gibi sorunlarla karşılaşıyorlar. Her ne kadar hayal ile gerçek arasında gidip gelmek onların için çok zor ve yorucu bir süreç olsa da bu hayal kurma eylemi sırasında ve sonrasında da yaşadıkları her şeyin farkındalar. (SomerClinic, 2020).

Konuyu kafanızda daha iyi oturtmak adına bir örnekle açıklamanın iyi olacağını düşünüyorum: Evdesiniz, koltuğunuzda uzanmışsınız. Telefonunuzda uygulamalar arasında gidip gelirken bir tane uygulamada herhangi bir kişinin fotoğrafına gözünüz takılıyor. Çok tatlı gelen ve ilginizi çeken bu kişi hakkında ardı arkası kesilmez bir hayal dünyasına giriyorsunuz. Bir yerde çarpışarak tanıştığınızı, buluştuğunuzu, sevgili olup mutlu bir ilişki yaşadığınızı, gittiğiniz tatilleri, hatta ailelerinizin tanışmasını ve birbirlerini çok sevdiklerini düşünüyorsunuz. Ve bu hayaller daha da çok genişleyerek farklı olayları takip ediyor ve bir evren yaratıyorsunuz kafanızda. Evlendiğinizi, çocuklarınızın olduğunu, çocuklarınızı her sabah okula bırakıp işe gittiğinizi düşünürken bir bakmışsınız saatlerdir bu hayalin içindesiniz ve olay sosyal medyada gördüğünüz fotoğraftan yaşlandığınızda beraber hangi yazlıkta yaşamak istediğinize karar verme aşamasına kadar gelmiş. 

2002 yılında ortaya atılmış olan bu terim yeterli araştırma yapılamamış olmasından dolayı günümüzde hala literatüre geçmiş değil. Bundan kaynaklı bu durumdan mustarip olan insanlar ne yaşadıkları konusunda tam olarak bir sonuca ulaşamıyorlar (SomerClinic, 2022).

Etraflarında bulunan insanlara anlatmak istediklerinde anlamayacaklarından ya da yanlış anlaşılacaktan korktuklarından bu durumla kendileri başa çıkmaya çalışıyorlar. Bu dünyada belki de sahip olduğumuz tek kalıcı şey biziz, kendimiziz. Yaşadığınız, yaşayacağınız kötü ya da size iyi etkisi olmayan durumlarla tek başınıza savaşmak yerine size iyi gelecek ve bu işi bilen insanlarla oturun, konuşun ve çözüm üretin. Hayatta yapabileceğiniz en iyi şey, kendinize sahip çıkmaktır. Bir sonraki yazıya dek iyi günlerde kalın!

Aysima Nesrin Şahin

Referanslar

1. SomerClinic. (2020, April 5). Gerçeklikten Kaçış Maladaptive Daydreaming (in Turkish) [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=JF-aFi_EcPs

2. SomerClinic. (2022, January 15). How Maladaptive Daydreaming Became a Recognized Psychological Phenomenon with Dr  Eli Somer [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=a7zleEWK_6U

Görsel Kaynakçası: Bu görseli hazırlarken ortak olarak çalıştığım Saliha Nur Yalçın’a çok teşekkür ediyorum. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.