Yeraltı İmparatorluğu’nun Savaşçıları

“Bu yazının okunması 2 dakika sürmektedir.”

1920 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shaanxi eyaletine bağlı Xian yakınlarında, köylülerden birisi tarlasını kazarken karşılaştığı manzara  sonucu dehşete kapıldı ve çukura toprağı tekrar doldurdu. Kuyu açmak için toplanan köy halkı, yerin altındakiyle karşılaştıklarında durum 54 yıl öncekinden farksızdı. Terra Cotta Savaşçıları, her biri birbirinden farklı 8 bin askerden oluşuyordu, yeraltının koruyucuları 2000 yıldır toprağın altına hükmetti. 

images (1).jpg

Terakota pişmiş topraktan yapılan her türlü kullanım eşyasına denmektedir bu sebeple Toprak Askerler tabiri de kullanılmaktadır. Askerlerin boyları 183-195 cm arasında değişmektedir, yapılan araştırmalar sonucu her bir askerin kulaklarının, topuzlarının bile birbirinden oldukça farklı olduğunu ortaya koymaktadır. 8 bin askerin yanı sıra 520 at, 150 süvari atı ve 130 savaş arabası da bulunmaktadır.

maxresdefault.jpg

Terra Cotta Savaşçıları’nın Hükümdarı

images (2).jpg

Çin beyliklerini birleştirerek Savaşan Devletler Dönemi’ne son vererek Qin İmparatorluğu’nu kurmuştur. Çin Seddi’nin temellerini atan İmparator Qin’in mezarı için birçok rivayet vardır; bunlardan biri ölen hükümdarın tüm hizmetkarları, savaş malzemeleri ve askerleriyle birlikte gömülmesi geleneği. Qin, onların ölmesini istemediği için kilden bedenleriyle gömülmeyi tercih etmiştir ve böylece 700 bin kişinin çalışmasıyla M.Ö. 249 yılında başlayarak 30 yıl süren bir arkeoloji harikasının yaratılması için emir vermiştir. Diğer bir rivayet UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınan gaddar Qin hükümdarının mezarının ve yanında götürdüklerinin ölümsüzlük saplantısının sonucu olduğunu anlatıyordu.

Yazar: Betül Beyza Gültekin

KAYNAK

Terracotta Ordusu (Toprak Askerler) Nedir?. (4 Mayıs, 2019). Alınan yer https://www.bilgeyik.com/terracotta-ordusu-toprak-askerler-nedir-429

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.