Yaralı Geyik Frida Kahlo

“Bu yazının okunması 4 dakika sürmektedir.”

Tahta Bacak; çocukların sesinde yükselen, Frida’nın geçmişinde yankı bulan bu iki kelime, geçirdiği çocuk felcinden kalan hatıralardan birisiydi. Kendisi için dönüm noktası olacak bir olay on iki yıl sonra meydana geldi. Henüz on sekiz yaşındaki Frida, bindiği otobüsten sedyeyle indirildi. Kazada bacağından girip leğen kemiğinden çıkan demir, üreme organlarına zarar verdi. (Uzun süre yatağa bağımlı hale gelen Frida’nın ileriki yıllar da riskli gebelik süreci sonunda yaptığı düşüğün izlerine tablolarında rastlarız.) Hastanede kaldığı bir aylık süre de odasında fırçaları, boyaları, tuvali, yatağının tavanına asılı aynası ve aynadaki görüntüsüyle Frida Kahlo vardı. Hastaneden çıkana kadar zaman doldurması için ailesi tarafından verilen tuval, fırça ve boyalar ömrünün sonuna kadar onu yalnız bırakmadı. Kendi de sergisine sedyeyle giderek  tablolarına olan sadakatini ölüm döşeğinde göstermiş oldu. Otoporteleri fazla sayıdaydı bunun sebebi tavanına asılı aynasına bakarak hasta yatağında çizebileceği yegâne kişinin kendisi olmasıydı. Talihsiz yaşamın da en büyük destekçisi aynadaki yansımasıydı.

Umutsuz

On sekiz yaşında otobüse birlikte bindiği sevgilisi Alejondro Gomez Arias, Frida’dan çok daha şanslıydı, pek çok kişinin öldüğü kazayı ufak sıyrıklarla atlatmıştı. Sevgilisi olay sonrası yurt dışına çıktı, bir süre mektuplaştılar. Mektuplaşmaları uzun sürmedi ve Frida terk edildi, ona portesini hediye etti.

Eserin ismi duygu durumunu yansıtmıştı, umutsuz. Çevresi ıssız kendisi yapayalnızdı. Frida hastanedeki yatak düzeneğini resmetmiştir, düzeneğin üstünde sağlığına kavuşabilmek için yediği sakatatlar vardır. 

Kırık Sütun isimli tablosu… Bacağına saplanan demiri omurga olarak resmetti, vücudu çivilerle sarıldı, yürümesi için demir korseler giydirildi. Onu yaralayan demir, onun merhemi oldu. Tıpkı hayatının aşkı Diego gibi… Frida onu hayatındaki iki büyük kazadan biri olarak tanımlıyordu: “Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı” 

f6_.jpg
Birkaç Küçük Kesik

Meksikalı Michalangelo olarak tanınan ünlü ressam Diego Rivera ile tanışmalarından kısa bir süre sonra evlendiler. Düğününe yalnızca babası geldi, evlilikleri destek bulmadı. Aralarındaki yirmi bir yaş, annesinin fil ve güvercin benzetmesi yapmasına neden oldu. Frida buna alışıktı, arkadaşlarının “Tahta Bacak Frida” benzetmesinden çok daha yakıcı değildi. Diego’nun üçüncü eşi olmaya razıydı fakat Diego ressamlığının yanı sıra çapkınlığıyla da ün salmıştı. Evliyken pek çok kadınla birlikte oldu, Frida onun mutluluğu için bu durumu görmezden geldi. Ta ki Diego’nun, kardeşiyle olan ilişkisini öğrenene kadar. Kendisinin de devrimci Leon Troçki ile ilişkileri olduğu söylentisi çıktı, tablolarından birini ona armağan etti. Boşandılar, birbirlerinden ayrı kalamayacaklarını anladıklarında ikinci evliliklerini yaptılar. Evliyken farklı kişilerle birliktelikleri oldu ancak aşkları onları birbirine bağladı. Şu sözleri arasındaki ilişkiyi özetler nitelikteydi: “Benim acı çeken bir yüreğim var Diego. Seni sevmeye başladığım o günden beri, acı çeken bir yüreğim var. Ama sevgilim, bir daha gelseydim dünyaya yine seni severdim. Canlı canlı çürüyeceğimi bilerek!”                                   

HER ŞEYE RAĞMEN ”YAŞASIN HAYAT”

Son eserinin ismi Yaşasın Hayat’tı, o kendi tanımıyla aşkın, acının ve devrimin kadınıydı. “Yatağının kenarına oturarak resme baktı. Bulutların çerçeveye doğru taşması gerek diye düşünüyordu. Her şey insandan dışarıya taşmıyor mu? Kan, gözyaşı, bulutlar, hatta yaşamın ta kendisi…”

Yazar: Betül Beyza Gültekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.