PsiNossa 87: Belirsizlik

“Bastığı yerin ayaklarının altında sıkı durduğunu hissedememek, hemen yola çıkılacakmış kadar eğreti bir hayat yaşamak ne azaplı şeydi? (Sabahattin Ali, 2016 akt; Çıkrıkcı, 2022).”

Çizim: İkra Çapcı

“Deneyeceksen eğer, git tüm yol boyunca/ Aksi halde hiç başlama (Charles Bukowski akt; Yiğit, 2022).”

“Zor ya da kolay, sıradan ya da alışılmışın dışında gerçekleşen belirsizlik girdaplarından sizi çıkaran bir yardım eli olabilir (Özcan, 2022).”

“Kimi zaman belirsizliği kesinliğe tercih etmek önünde göremediğin nice yolun aydınlanmasına sebep olmaktır (Uysal, 2022).”

“Sanırım insanlık tarihi boyunca hep böyle oldu. Bütün mesela sadece inanarak belirsizliğimizin üstesinden gelmekti (Kablan, 2022).”

“Oysa özgürlük, belirsizlik demektir. Özgür yaşamak, bilinmeyene yolculuk yapmak demektir (Vassaf, 1999 akt; Paçal, 2022).”

“An, zamanın ve ebediyetin birbirini dokundukları bir belirsizlik (Kierkegaard akt; Ayber, 2022).”

“Belirsizlik, bence dünyanın gelişmesine de yardımcı olan bir durum. Bilmediğimiz şeyleri araştırma eğiliminde oluyoruz. Mesela bu belirsizlik sayesinde belki ateş bulundu, uzay keşfedildi… Aslında birçok şeyin bulunması, keşfedilmesi, çözümlenmesi, yani aslında gelişmemiz, dünyanın gelişmesi, ülkenin gelişmesi, bizim gelişmemiz, şartlarımızın iyileşmesi, koşullarımızın iyileşmesi… Hepsi belirsizliğin bir ürünüdür çünkü bu belirsizlikten dolayı insanlar araştırmaya başlıyorlar ve bu araştırmalar hayatımıza pek çok şey katıyor (Çelik, 2022).

“Doğum ve Ölüm arasında koca bir yaşam saklı herkes için ve her yaşam koca bir belirsizliği doğurmakta (Besim, 2022).”

“Şizofreni hastalığı ZK bozukluğu ve içgörü eksikliği ile birleşince düşünce içeriğinde bozukluklar ortaya çıkar (Yılmaz, 2022).”

“Kendimiz olarak, birey olarak bizim için var olan her şeyin birleşiminden oluşmaktayız. Şizofreni hastaları da kendi gerçekliklerinin tümünden oluşan bireyler. Onlar için var olan bir şeyin yokluğunu onlara ispatlamaya çalışmak ne kadar doğrudur? (Zafer, 2022).”

PsiNossa 87: Belirsizlik” için 2 yorum

 • 13 Ağustos 2022 tarihinde, saat 21:15
  Permalink

  Kapak fotoğrafındaki çizim kime ait acaba? Bulamadım hiç bir yerde ismimi.

  Yanıtla
 • 13 Ağustos 2022 tarihinde, saat 21:17
  Permalink

  Ağustos 2022 psinossa kapak fotoğrafındaki resim kime ait acaba? Tam versiyonu varsa nerede bulabilirim?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.