Oku-İzle-Dinle #Ekim

TPÖÇG Blog; Ekim ayı kitap, film ve müzik önerilerini iftiharla sunar 🙂
Ayın Kitap Önerisi: Küçük Prens  (Le Petit Prince) – Antoine de Saint-Exupéry

Her milletten insanın severek, duygulanarak okuduğu bu değerli eser, çocuklar kadar büyükleri de etkisi altına almaya günümüzde de devam ediyor.

Farklı dünyaları gezen Küçük Prens’imiz bir gün bizim dünyamızda yazarımız ile karşılaşır. Sorular sormayı çok seven meraklı prensimiz sayesinde yeni ufuklara yol almaya başlarız.

Hem kendi dünyamızı hem de başka dünyaları dolaştırır bize Prens. Onun sorularıyla toplumun emin olduğu şeyler üzerine bir daha düşünürüz. Küçük Prens soru sordukça onu daha çok severiz.

Kitap bittiğinde kendimizi, toplumumuzu sorgulamamız işten bile değildir. Neden Küçük Prens gibi olamadığımızı düşünecek, ona imreneceğizdir.

Büyüklerin dünyasından uzaklaşıp kendimizi daha saf ve bir o kadar daha güzel bir dünyaya götürmemizi sağlayan Küçük Prens, dileriz ki size de içinizdeki o meraklı ve iyi kalpli çocuğu hatırlatacaktır.

Hazırlayan: Kardelen Şensoy


Ayın Film Önerisi: Umudunu Kaybetme  (The Pursuit of Happiness) – Gabriele Muccino (2007)

“Umudunu kaybetme!”Bu dünyadaki en güzel cümlelerden değil mi? Öyle ki çok da güzel bir filmin ismi. Nam-ı diğer The Pursuit of Happiness. Film de efsanevi oyuncu Will Smith, yanında ise onun hem filmde hem de gerçek hayattaki oğlu Jaden Smith eşlik ediyor. 2007 tarihli filmin süresi de yaklaşık iki saat. Yani çok kıymetli bir, iki saat geçirmek için ideal. Jenerik müziğinin mimarı ise Andrea Guerra. Müziği dinleyince hayatın inişlerini ve çıkışlarını hatırlamıyor muyuz sizce de?

Gel gelelim filmin konusuna. Ana karakter Chris film boyunca ailesi için –eşi ve oğlu- çabalar durur. Tüm amacı onlara daha iyi bir hayat sunabilmektir. Filmin en önemli noktası da oğlu ile tek başına kalmasından sonra başlıyor. Onunla kimi zaman sokaklarda kalıyor kimi zaman aç. Fakat hiçbir zaman ona umutsuzluğu aşılamıyor. Her daim onunla beraber umuda atılıyor. Umut, umut, umut… Bir baba oğul arasındaki sonsuz sevginin umutla var olma savaşının sonunda kazanan yine onlar oluyor. Film hakkında çok ayrıntı bulunsa da büyüsünü bozmak istemiyorum.

Filmin her açıdan hayatımıza katacakları ise şüphesiz ki çok anlamlı değerler. En basit hayattan en karmaşığına kadar hayaller ve amaçlar içerisinde yüzüyoruz. Ve ne zaman bıkarsak, zorluklara göğüs germekten kaçarsak, o zaman kendimize umudunu kaybetme diyoruz. Hayatın içinden gerçekçi bir hikâye izlemek isteyenlere, yeni kapıları açmaya mecali kalmayanlara, gözyaşları içinde boğulanlara en güzel film tavsiyesi bu olmaz mı? Umudunuzu kaybetmeyin, iyi seyirler.

Hazırlayan: Miray Özden Kıran


Ayın Müzik Listesi – Tema: Umut
Bol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye 🙂

Oku-İzle-Dinle #Ekim” için bir yorum

  • 16 Ekim 2017 tarihinde, saat 21:57
    Permalink

    Kitap tanıtımı için teşekkürler. Ayrıca filmde harika.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.