Oku-İzle-Dinle #Aralık

TPÖÇG Blog; Aralık ayı kitap, film ve müzik önerilerini iftiharla sunar 🙂
Ayın Kitap Önerisi: Netoçka Nezvanova – Dostoyevski

Babamı anımsamıyorum.

Dostoyevski’nin yarım kalan ilk büyük roman denemesi olan Netoçka Nezvanova ya da Türkçe ifadesiyle ‘‘İsimsiz Hiç Kimse’’ yazarın gelecekte yapacağı işlerin habercisi niteliğindedir.

Netoçka’nın yaşantısından üç ayrı kesit barındıran ve aniden kesilen bu eserin ilk bölümünde bir müzisyen olan babası Yegor Yefimov’un çalkantılı yaşamı, idealize ettiği yeteneği ve bu sebeple çalmayı sürekli erteleyişi üzerine kuruluyken diğer bölümlerde Netoçka’nın yeni yaşamına odaklanılıyor.

Dostoyevski 1849 yılında tutuklanıp Sibirya’ya gönderilmesiyle yarım bıraktığı romana bir daha asla geri dönmedi fakat geride etkileyici birkaç karakter ve gelecek vadeden bir teknik bıraktı.

Hazırlayan: Ahmet Bingül


Ayın Film Önerisi: The Theory of Everything – James Marsh (2014)

Yakın çağın çılgın evren bilimcisi Stephan Hawking’in hayatına daha yakından bakmaya ne dersiniz?

The Theory of Everything ya da Türkçe karşılığı ile Her Şeyin Teorisi filmi ünlü fizikçi Stephan Hawking’in üniversite öğrencisi olduğu dönemden başlayarak günümüze kadar olan aşklarını, evliliğini, aile hayatını, başarılarını ve ALS hastalığı ile verdiği mücadeleyi konu ediniyor.

Film Stephan Hawking’in eski eşi Jane Hawking’in aynı isimli romanından uyarlama olması nedeniyle ünlü fizikçinin kariyerinden çok, özel yaşamını ele alıyor. Bu durum birçok izleyen ve eleştirmen tarafından eleştirilmiş olmasına rağmen filmin oyuncu kadrosunun gücü bu eksikliği büyük ölçüde kotarıyor.

Biyografik filmler izleyici kitlesi tarafından pek sevilmemesine karşın The Theory of Everything’in kendine özgü anlatımı, geçiş efektleri, doyurucu diyalogları ve pek tabii filmin esas kahramanını canlandıran Eddie Redmayne’in ona Oscar kazandıran üstün performansı bu filmi benzerlerinden ayırarak daha da izlenesi kılıyor.

Hazırlayan: Burcu Kaplan


Ayın Müzik Listesi – 2017’yi Uğurlarken
Bol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.