Oku-Dinle-İzle: Aralık Ayı

Yeni hikayeler her zaman bir heyecan yaratır insanda, farklı bir sayfaya geçersiniz ve satırların nelerle dolacağından habersiz başlarsınız yazmaya. Her bir kelime sizden bir yansımadır, bazen siz farkında olmasanız bile. Bu sebeple aslında tüm izlediklerimiz, okuduklarımız ve dinlediklerimiz insanı anlamaya yönelik bir çabanın ürünüdür. Asla bitmeyecek bir serüvenin başlangıcı…

TPÖÇG Blog Aralık Ayı Önerileri tedirginlikle karşınızda.

Selam, zor bir yılı geride bırakmak için son bir adım kaldı. Bu yıl üzerine hiç kimsenin çok konuşmak isteyeceğini sanmıyorum, belki de yeni yılı hiç bu kadar beklememiştik. Yılın bu en güzel zamanında, bu sefer gerçekten umut etmeye ve iyi hissetmeye ihtiyacımız var. Bu yüzden lafı da fazla uzatmadan sizleri önerilerimize doğru alalım.

The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

Bazı hikayeler öylesine zamansızdır ki anlamını hiç yitirmeden nesiller boyunca taşınır. A Christmas Carol (Bir Yılbaşı Şarkısı) öyküsü de tam bu minvalde bir eser. Hikâyenin sizi sarmalayan bir ruhu var ve bu öylesine içinizi ısıtan cinsten ki yıllar geçmesine karşın her yaşınızda bir anlam ifade ediyor. Bugüne dek yapılan yılbaşı temalı birçok eserde izlerine rastlayabileceğiniz Charles Dickens imzalı bu yapıtın yazılma serüvenini izliyoruz The Man Who Invented Christmas filminde. Defalarca kez uyarlaması yapılan A Christmas Carol öyküsüne nazaran ilk kez bu efsanenin nasıl doğduğuna tanıklık ediyoruz. Bu sebeple önce herhangi bir A Christmas Carol (Bir Yılbaşı Şarkısı) uyarlaması film ya da orijinal kitabı okumanızı da tavsiye ediyorum. 

INCOGNITO

“Neden ben böyleyim?” minvalindeki tüm sorularınızın bir cevabı var. Hepsi aslında beyin dediğimiz ve çok uzun bir zamandır keşfiyle uğraştığımız organın içinde saklı. İnsana dair büyük bir hazineyi gizlenmiş ve Incognito size yalnızca bir kapı açıyor. Ancak bu bile kitabın etkileyiciliğinden hiç ödün vermiyor zira sizi asla bitmeyecek bir serüvene sokuyor. David Eagleman; nörobilimin penceresinden bizlere insan olmanın ne demek olduğunu, duygularımızı, düşüncelerimizi kısacası bizi insan yapan her şeyin beyninde ne şekilde saklı olduğunu çok eğlenceli bir dil ile anlatıyor. Açıkçası birçok psikoloji öğrencisi de dahil olmak üzere insanlar nörobilime karşı bir önyargı içerisinde olabiliyor, ancak Incognito son derece yalın ve akıcı üslubuyla hem anlaşılır hem de kolay okunabilir şekilde hazırlanmış. Psikolojiye ve dahası insana merakı olan herkesin mutlaka göz atması gereken bir kitap.

“Eğer beyinlerimiz, anlaşılabilecek kadar basit olsaydı, bizler onu anlayacak kadar akıllı olamazdık.”

Ten Years After – I’d Love to Change the World

Her birimizin dünyası değişti ve biz ne yapabildik?

I’d love to change the world. But I don’t know what to do. So I’ll leave it up to you.

https://www.youtube.com/watch?v=CTUsFm0Bau8

Yazar: Mert Çetli 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.