Oku-Dinle-İzle: Haziran Ayı

TPÖÇG Blog haziran ayı önerilerini iftiharla sunar.

Yeni normalden merhabalar. Normali sorguladığımız günlerdeyiz. Psikoloji öğrencileri olarak bu zaten normali anormalden ayırt edebilmek adına yaptığımız bir şeydi. İşimiz de bununla ilgili olacak yani biz bu günlerin de hakkından geliriz o maske inmeden, eldivenler çıkmadan, sosyal mesafe korunarak diyorum.

Değişen yaşam şartlarına uyum sağlamak her canlının dilemması ve yaşadığımız hisler, her zaman tekrar ettiğimiz gibi anormal bir duruma verdiğimiz normal tepkiler. Kamu spotumuz bitti, şimdi ağız tadıyla önerilerimize geçelim.

Kitap: Normal İnsanlar

Normallikten girdik, bu kitaba değineceğiz elbette. Kimdir yahu normal insanlar? Birbirleriyle karşılaşana kadar kendini normal görenler midir, yoksa onca anormalitenin içinde kendi normunu birlikte oluşturanlar mı?

Normal İnsanlar, Normal People ismindeki dizisinin çekildiği kitap ve pek çoğumuz diziye denk gelmişizdir. Kitap kadar gerçekçi ve yerinde bir anlatımı olan dizi zaten bu içtenliğiyle oldukça dikkat çekti. Booker Prize Long List’e giren Normal İnsanlar, 91 doğumlu İrlandalı yazar Sally Ronney’in neden 90’larda doğan gençliğin sesi olarak görüldüğü sorusuna bir cevap niteliğinde. Sınıf farkının kültürel sermayeye olan etkisinden aile içi travmaların kişinin aşk yaşamına etkisine pek çok sorgulama alanı açan bu sarsıcı kitabı özellikle 80-90 kuşağı ve milenyaller adeta aynaya bakıyor suretiyle okuyabilirler.

Film: Ferris Bueller’le Bir Gün

John Hughes pek çok kült 80’ler gençlik filmine hayat vermiş bir yönetmen ve senarist. Onun filmlerindeki mizah ve canlılık seyircilere de sıçrıyor bu yüzden “feel good movies” kategorisine de sokulabilir. Ferris Bueller isimli, hayatına renk katmak için karşısına çıkan her zorluğun üstesinden kıvrak zekasıyla gelen zıpır gencin lisedeki son macerasına kahkahalarla eşlik ediyoruz. Üniversiteye gitmeden son lise günlerinde, en yakın arkadaşı ve sevgilisiyle okuldan kaçarak unutulmayacak bir gün yaşayan Ferris en sevdiğim film karakterlerinden oldu, dahası sizin de olacağına şüphem yok.

Müzik: Why Does Is Always Rain On me?-Travis

2000’lerin en büyük şarkılarından olan Why Does It Always Rain On me, bizim kuşağın da dinleyebileceği en tatlı şarkı olma potansiyelinde. Arkanıza yaslanıp gözlerinizi kapatarak mırıldanabilir, duşta bağıra çağıra söyleyebilirsiniz, size kalmış artık. 

Why does it always rain on me? Is it because I lied when I was 17?

Yazar: Berru Doğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.