PsiNossa 51: EVRİM

“Bu ırkçılığı yapanlar görünüşte tüm insanların eşitliğine inanan, farklı kültürlere saygı gösterdiğini dile getiren diğer yandan örtülü olarak kültürler arası eşitsizliğe inanan insanlardır.” (Vardi, 2019)

“Şu sağa sola koşuşturan kalabalığa da bir bakın. En çok tüketen olabilmek için nasıl da saldırıyorlar etrafa. Harcadıkları paraları bir gün sonra yeniden kazanmak için delicesine çalışacakları hiç akıllarına gelmiyor mu dersiniz?” (Canpolat, 2019)

“Kıskançlık, iki kişinin birbirlerinin çevre lerine ördükleri minik tuğlalardır. Aldatma ise taraflardan birisinin kendi duvarlarını yıkması…” (Akıncı, 2019)

“Ölüme Yakın Deneyimler için insanın adaptasyon yeteneğinin getirdiği, karmaşık imgeleri içeren spesifik bilinçlilik durumu diyebiliriz. Bu sayede insan tehlikede hissettiğinde kendini koruyabileceğinin farkına varır ve evrim bize bu deneyimlerin kapısını açmıştır.” (Kara, 2019)

“Zihinsel becerilerimiz, fiziksel gerçekliğin ölçümlerini tam bir hassasiyetle yapmak için gelişmemiştir. Beynimiz tarafından algılarımız işimize yarayacak ve adaptif olacak şekilde oluşturulur.” (Yüzer, 2019)

“Tek bir ihtiyaçtan iki büyük ‘aşk’ doğmuştur.” (Akın, 2019)

“Sayelerde büyüyen, sayelerde gelişen, sayeleri yaşatan… Aşk.” (Akın, 2019)

“Neden erkekler şiddet içeren saldırganlık biçimlerine daha çok başvurur ve neden saldırganlık davranışı modern dünyada hâlâ varlığını sürdürmektedir?” (Karabulut, 2019)

“Direkt olarak sergilenmeyen saldırganlık biçimlerinin öncelikle, ‘delikanlı gibi’ yüzleşmek yerine işin içine ‘fitne fesat katmak’ veya ‘sinsilik yapmak’ olarak algılanmasının değişmesi gerekir.” (Gürses, 2019)

“Sakladığımız resimler gurur vermesi amacıyladır.’’ (Keşan, 2019)

“…Adını ne koyarsak koyalım, maalesef insanoğlu kendi sonunu yine kendisi getiriyor. Bir umut belki daha geç olmadan türümüzü tekrar tanımlarız. Yalnızca kendi çıkarları için hareket eden Homo sapiens’i aşarız ve yepyeni bir insan türüne, ‘iyi ve yararlı insan’a dönüşürüz…” (Arslan, 2019)

“Neyi feda etmeye hazırsın?” (Yücel, 2019)

“Nüfus artışının önüne geçemediğimiz takdirde elimizden gelecek tek şey önce bize yetemeyen dünyamızın yok oluşunu, sonra da bizim onu yok ettiğimiz gibi bizi yok edişini izlemek olacaktır.” (Akiş, 2019)

*Çizim Neslinur Girişgin’e aittir.

Soru ve görüşleriniz için: Dergi@tpocg.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.