Oku-İzle-Dinle #Ocak

TPÖÇG Blog; Ocak ayı kitap, film ve müzik önerilerini iftiharla sunar 🙂
Ayın Kitap Önerisi: Karanlıkta Kahkaha – Vladimir Nabokov

Hayat dediğimiz, fıkraya anlam kazandıran ölümdür çoğu zaman.

“Bir zamanlar, Almanya’nın Berlin kentinde Albinus adında bir adam yaşardı. Zengindi, saygındı, mutluydu; günün birinde gencecik bir metres uğruna karısını terketti; sevdi, sevilmedi ve yaşamı felaketle son buldu.” ifadeleriyle her şeyi açık ederek başlayan bu Vladimir Nabokov romanı “Öykünün hepsi bu kadar. Biz de hiç üstünde durmayabilirdik, eğer anlatmaktan keyif alıp kâr elde edebileceğimizi bilmeseydik. Üstelik, her ne kadar bir insan yaşamının özeti, yosunla çerçevelenmiş olarak, bir mezar taşının üstüne kolayca sığarsa da, ayrıntılar her zaman hoşa gider.” diye devam eder.

Klişe bir hikaye her zaman can sıkar mı? Öyle görünüyor ki edebiyat tarihinin en zeki isimlerinden biri olan Nabokov için bu geçerli değil. Ona göre iyi bir edebiyat hikayeden çok hikayenin anlatılışı ile ilgilidir.

Yazarın en güçlü eserlerinden biri olan Lolita’nın habercisi niteliğinde olan bu yapıt üslup düşkünleri için vazgeçilmez olacaktır. İyi okumalar.

Hazırlayan: Ahmet Bingül


Ayın Film Önerisi: Leviathan – Andrey Zvyagintsev (2014)

“Leviathan’ı çengelle çekebilir misin, dilini halatla bağlayabilir misin? Burnuna sazdan ip takabilir misin, kancayla çenesini delebilir misin? Yalvarıp yakarır mı sana, tatlı tatlı konuşur mu? Seninle antlaşma yapar mı onu ömür boyu köle edesin diye?”

2014 senesini Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü ve ertesi seneyi Altın Küre En İyi Yabancı Film Ödülü ile kapatan Andrey Zvyagintsev başyapıtı bu film Eyüp kitabının modern bir uyarlamasıdır.

Arazisine el koymak isteyen yozlaşmış bir belediye başkanına karşı mücadele eden bir adamın hikayesini temel alan film birçok metafor ile din, devlet ve taşraya saldırıyor. Rusya’ya dair bölgesel ancak düzene fırlattığı oklar ile evrensel bir tavır takınan Leviathan günümüz dünyası için kusursuz bir yapıt.

 

Hazırlayan: Ahmet Bingül

 


Ayın Müzik Listesi – Yeni Günlere…
Bol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.