Oku-İzle-Dinle #Kasım

TPÖÇG Blog; Kasım ayı kitap, film ve müzik önerilerini iftiharla sunar 🙂
Ayın Kitap Önerisi: Mucize – R.J. Palacio

R.J. Palacio’nun 2012 yılında çıkardığı ve ilk eseri olan kitap New York Times dahil birçok listede kendine yer edindi. Kitapta yüzünde fiziksel bir bozukluk ile doğan August’un (Auggie) beşinci sınıfa başlaması ile doğduğu günden bu yana hayatında karşılaştığı her türlü zorluk, çevresinden aldığı geri bildirimler sade ve akıcı bir dille anlatılıyor. Yazar aynı zamanda okuyucuya çevresindeki insanların August’a bakışlarını da okuma fırsatını sunuyor.Bir yandan August bize sokakta yürürken, sınıftan içeri girdiğinde, ya da bir konuşma yaparken insanların ona karşı tutumunu anlatırken; bir yandan da o insanların penceresinden August’in kim olduğunu görüyoruz.

Yazar kitapta August’un çevresinde olan ancak onların açısından bakmadığımız diğer üç karakterin hikayelerini anlatan üç kitap daha ve August’un beşinci sınıfa başlamadan önceki okulunu ve yaşamını anlatan bir kitap daha çıkardı.

Kendinden utanan bir çocuğun aslında ne kadar muhteşem bir mucize olduğunu anlamasının hikayesi olan bu eserin 24 Kasım 2017’de Stephen Chbosky yönetmenliğinde Wonder isimli bir de filmi çıkıyor. İnsana hayatın her köşesine sıkıştırılmış mucizeleri hatırlatan bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Hazırlayan: Kürşat Keşan


Ayın Film Önerisi: Ayla: Savaşın Kızı – Can Ulkay (2017)

İkinci dünya savaşının ardından Kuzey ve Güney Kore arasında 1950 yılında başlayan çetin bir savaş: Kore savaşı. ABD’nin bu savaşta Güney Kore safında yer almasıyla uluslararası bir boyut kazanan savaşa NATO üyesi Türkiye de asker göndermiştir ve film bu zaman zarfı içerisinde yaşamış gerçek bir Kore gazisi Süleyman Dilbirliği’nin yaşam öyküsüdür.

Ölü bedenler arasında bulduğu ve daha sonrasında Ayla adını verdiği küçük Koreli bir kız çocuğuna savaş sırasında bakım sağlayan Süleyman ve Süleyman’ın Ayla’ya olan bağlılığı filmde büyük bir titizlikle işlenmekte.

Başarılı oyuncu kadrosu, zaman zaman izleyeni gülümseten diyalogları, görsel efektleriyle göz dolduran film şu anda hala vizyonda ve klasikleşmiş aşk temalı filmlerden sıkılanlar için birebir. Hazır film vizyondayken izlemenizi tavsiye ederim.

Hazırlayan: Burcu Kaplan


Ayın Müzik Listesi – Kasım’da Aşk Başkadır 🙂
Bol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.