Oku-İzle-Dinle #Aralık

TPÖÇG Blog; Aralık ayı kitap, film ve müzik önerilerini iftiharla sunar ?
Ayın Kitap Önerisi: Olasılıksız – Adam Fawer

“Kaderiniz, başınıza gelme olasılığı olan olayların toplamından başka bir şey değildir.” Yaptığınız her seçim, önünüzdeki olasılıkları artırır veya azaltır.

Peki yaptığınız seçimler sizin tercihiniz mi? olasiliksiz

Gönül rahatlığıyla “Evet, benim tercihim.” diyorsanız bu kitap sizin bakış açınızı genişletmekle kalmayacak, baştan yaratacak!

Klasik roman örgüsünün aksine, bu romanda belli bir ana karakter çevresinde gelişen bir olay dizisi değil; yan karakterlerin de olay örgüsünde neredeyse ana karakter kadar aktif olduğu bir gerçeklik bulacaksınız.

Kuantum fiziği, beyin kimyası, ortak bilinçaltı, kelebek etkisi ve istatistiğin; macera, ihanet, dostluk, aşk ve riskle iç içe geçmesi, olayların ana karakter ve yan karakterler üzerinden ayrı ayrı anlatılması sonucu yaşanan kafa karışıklığı; kitabın sonunda her şeyin mükemmel bir şekilde birbirine bağlanması sonucu damağınızda enfes bir tat bırakacak.

Bilgisel birikimi yeterli olanların, anlatılan farklı alanlarda teori ve deneylerin entegrasyonu sonucunda zevk alabileceği; yukarda bahsettiğim konular hakkında temel fikir sahibi olmak isteyenlerin bazı şeyleri öğrenip birleştirebileceği; “Ben heyecan, entrika ve dinamik bir olay dizisi istiyorum.” diyenleri ayrıntılı bir betimleme sanatıyla fazlaca tatmin etme kapasitesi olan bir sanat eseri olduğunu söyleyebilirim.

Usta bir istatistikçi olan fakat yeteneklerini merdiven altı kumarhanelerde harcamak zorunda kalan ana karakter David Caine’in size söyleyecek birkaç şeyi var.

    House always wins. (Kasa her zaman kazanır.)

Hazırlayan: Berkay Çakmak


Ayın Film Önerisi: Stranger Than Fiction (2006) (IMDb 7,6)

xbxxb

12 yıldır aynı düzende yaşayan Harold Crick bir çarşamba sabahı hayatının bir ses tarafından roman gibi anlatıldığını fark eder. Ses o odaklandığında duruyor fakat sonra düşüncelerini ve yapacaklarını anlatır şekilde devam ediyor. Mr. Crick bu sesin kendi hayatıyla ilgili minik bir anekdot paylaşması üzerine dehşete kapılıyor ve sesin sahibini bulmak için elinden geleni yapıyor.

2006 yapımı olan filmin başrollerinde her şeyi istemsizce sayıp hesaplayan ve üç basamaklı sayıları zihninden çarpabilen kıdemli bir vergi memuru ile bir kol saati yer alıyor. Film ilginç bir konuyla yazılan her romanın gerçek hayatta nasıl bir karşılığı olacağını gözler önüne seriyor belki de.

Hazırlayan: Ayşe Şamlıoğlu


Ayın Müzik Listesi – Tema: Ders Çalışırken Dinlenebilecek Şarkılar
Bol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye! ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.