Oku-Dinle-İzle: Mayıs Ayı

TPÖÇG Blog, mayıs ayı önerilerini iftiharla sunar ☺

Merhabalar, bu mayıs umutluyuz. Zor zamanların geçeceğine olan inancımızı tazelemek ve evdeki vaktimizi bizi iyi hissettirecek şekilde geçirmek istiyoruz. Önerilerimiz de tam olarak bunun için!

Doğanın kendini kısa sürede yenileyebilmesi, baharın gelişi, dışarı çıkamadığımız zamanlarda bile evlerimize sızı verip kendini gösteren güneş ışıkları, gözümüze çarpı veren yeşillikler ve içe çekilen hava…

Tüm bunlar yaşamın, yaşantının devam ettiğini; insanlar bir duraksayışa girse de diğer canlı türlerinin bundan istifade ettiğini ve bizlere ilham olurcasına yaşam döngüsünün parçası oluşlarını gösteriyor. Dolunay zamanına gelen bu yazımın manevi motivasyonu çok yüksek, meditasyondan taze çıktım ve bunu belli eden bir giriş yaptım. Yeni bir ay, yeni umutlar ve yeni davranışlar diyerek önerilerimize bakalım.

Film: Good Fellas

Evde kalma sürecine destek için Hbo, The Sopranos’u yayına sundu. Bu haber şahsımı Sopranos efsanesini izlemeye ve etkisi altına girmeye itti. Bunu tabii ki Godfather üçlemesine bakış ve Good Fellas takip etti. Benim için karantina sürecini en zevkli kılan aktivite İtalyan mafyalarının aile yapısını, kültürünü, gündelik yaşayışını ve suç yapılandırmasını bu yapımlar üzerinden takip etmek oldu. Good Fellas bir Scorsese harikası… Sımsıcak anlatımıyla size içine alıyor, akıcı kurgusuyla seyir zevkini katlıyor ve gerçek bir olaya dayanan senaryosuyla şaşkınlıklara uğratıyor. Sopranos’ta da bu başyapıtla ilgili pek çok referans bulabilirsiniz. Ev yaşamınızı renklendireceğini temin ederim.

Kitap: İncelenen Hayatlar, Stephen Grosz

Stephen Grosz, 25 yıllık psikanalitik tecrübelerini farklı vakaları farklı bölümlerde sunarak aktarıyor ve buna İncelenen Hayatlar diyoruz. Terapi odalarının üçüncü kişisi oluyor ve hayata dair fark etmediğimiz küçücük şeyleri bir danışan aracılığıyla idrak ediyoruz. Biz bir şahidiz, sessiz bir şahit, okuduklarımız kavradıklarımıza dönüşürken ise hem bir terapistin hem bir danışanın perspektifinden geçiyor. Bu empati kurmak, anlam vermek, fark etmek, bilinçli yaşamak ve kendi alanımızın dışına çıkmak için çok zengin bir tecrübe. İncelenen Hayatlar’ın size vadettiği zengin tecrübe “Kendimizi nasıl yitirir, nasıl buluruz?” sorusunu cevaplandırmaya yetecek mi, okuyun ve siz söyleyin.

Müzik: Gnarl’s Barkley-Who’s Gonna Save My Soul

Bu klibi görmelisiniz. Bu sözlere bakmalısınız. Bu şarkıyı dinlemelisiniz. E hadi tutmayayım sizi buyrun. Ne duruyorsunuz? Açın şu an evet şu an.

Yazar: Berru Doğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.