Bir Rüya Gördüm, Nereden Çıktı?

Gözlerini açmaya çalıştı. Hala karanlıktı. Acaba gerçekten gözlerini açmıştı da dışarısı mı karanlıktı; yoksa gözlerini hiç açamamıştı da gözkapaklarının ağırlığı mıydı gördüğü? Galiba açmıştı. Hızlıca geri kapattı. Rüyaya geri dönmek istiyordu. Kalbi o kadar hızlı atıyordu ki vücudunun sarsıldığını hissediyordu. Belki de sarsıntıya uyanmışımdır, diye düşündü. Geceleri sık sık uyanırdı böyle aniden ama sebebi kötü rüyalar olurdu genelde. İlk kez güzel bir rüyadan kalbi titreyerek uyanmıştı. Heyecanlanmıştı. Ne gördüğünü hatırlamıyordu, sadece rüyanın güzel, çok güzel olduğunu hatırlıyordu. Ah, keşke tekrar uyuyabilseydi de görseydi onu mutlu eden gizemli çehreyi. Birkaç dakika sonra bu düşüncelerle uyuyakaldı. Hayır, tabii ki devam etmedi rüyası.

Sabah uyandığında neşeliydi. Siyah eteği ve gömleği bırakıp bordoyla beyazın yer yer yumuşak geçişlerle karıştığı elbiseyi aldı. Bugün renkleri hak edebilecek bir gündü. Rüyayı hala hatırlamıyordu.

Mutfağa gitti. Buzluktan çıkardığı poğaçaları mikrodalgaya koydu. Çay demlenmişti. Eline bardağı aldı ve işte! Şimdi hatırladı rüyasını, kimi gördüğünü. Aylar olmuştu onu görmeyeli. Oydu demek ki bir gece yarısı kalbini ince ince titreten. Konuşmamışlardı rüyada, bir not vardı sadece. Evet evet, hiç bilmediği bir adam bir kağıt getirmişti ondan. O adamla bir yere gitmişlerdi sonra. Büyük bir salonun sahnesinde gülümseyen, ona bakan kişi bu sabah mutlu uyanmasını sağlayan kişinin ta kendisiydi. Karışık bir rüyaydı, bu rüyayı kimseye anlatmamaya karar verdi. Dinleyenler sadece rüyadaki olayları duyabilirlerdi, onun hissettiği gibi hissedemezlerdi.

Ne tuhaftı, ne diye görmüştü ki bu rüyayı? Aylardır görmediği birini rüyada görmek neye işaretti acaba? Gülümsedi, boşverecekti.


Herkese merhaba, dün gece rüya gördünüz mü? Ben görmedim, ama genelde görürüm. Bazen yazarım da hatırladıklarımı, sonra atarım yazdıklarımı. Bazense baştan boşveririm. Neyse ki herkes benim gibi “Boşveeer!” dememiş ve birileri açıklamaya çalışmış gördüğümüz rüyaları.

Diğer birçok konuda olduğu gibi, en dikkat çeken, yaratıcı fikri Freud atmış ortaya. Asıl içerik ve düşünsel içerik olarak 2 şekilde incelemiş rüyalarda olanları. Asıl içerik tam olarak gördüğünüz şey; bir dişinizin sallanması mesela. Düşünsel içerikse bunu görmenize sebep olan temel içerik. Yani aslında gördüğünüz şeyler başka bir şeyleri temsil ediyor. Ek olarak, bilinçaltımızda tutup bastırdığımız pek çok şeyi uyku halinde kontrol edemediğimiz için yüzeye çıkıyor ve rüyaları büyük ölçüde bu bilinçaltı ögeleri oluşturuyor. Detaylı bilgiye Freud’un rüya yorumları temalı kitabından ulaşabilirsiniz. (Düşlerin Yorumu, Rüyaların Yorumu, Rüya Kuramı gibi çeşitli adlarla yayınlanan versiyonları mevcut.)

Her bir maddenin bir sembol olduğu görüşü var bir de. Mesela, sabah uyandığınızda interneti açıp “rüyada at kafası görmek” gibi şeyler yazıyorsanız (Bunu çoğunuz yapıyorsunuz, biliyorum.) muhtemelen bu görüşten etkilenmişsinizdir. Bu sembollere ciddi derecede kafa yorulmuş. Şöyle de bir kaynak var ki oldukça kapsamlı bir içeriği var uzmanlar tarafından hazırlanmış. ( www.dreammoods.com ) Piyasada satılan rüya tabirleri kitapları da bu kısma dahil.

Son olaraksa Aktivasyon-Sentez Teorisini ele alabiliriz. Bu teoriye göre, biz REM uykusundayken beynimizde dolaşan elektrik sinyalleri beynin hafıza ve duyguyla ilgili kısımlarında dolaşıyor ve beyin, bu bölgelerden topladığı parçaları birleştirip bir senaryo sunuyor önümüze.

Aslına bakarsanız bunlar rüyalara dair pek çok görüşten sadece öne çıkan birkaçı. Yaptığım ufak çaplı taramadan aslında her teoriye karşı bir şekilde antitezlerin var olduğunu gördüm. Yine açığa kavuşamamış bir durumla karşı karşıyayız yani. Kim bilir, belki birgün, beyin sinyallerinin de ötesinde, tam olarak rüyada ne gördüğümüzü görüntüleyebilecek boyuta gelir bilim. Tabii bu iyi mi olur kötü mü, orası meçhul. Güzel rüyalar!

YAZAR: Hale İpek KAYIKLIK

 

 

 

Hale İpek Kayıklık

TPÖÇG Blog Yazarı | Bilkent Üniversitesi Psikoloji Öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.