Oku-İzle-Dinle #Mart

TPÖÇG Blog; Mart ayı kitap, film ve müzik önerilerini iftiharla sunar 🙂
Ayın Kitap Önerisi: Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Pek çoğumuz için psikoloji, psikanaliz, hipnoz gibi kelimeler yabancısı olmadığımız kavramlardır. Peki, bu kavramların geçmişini bilmek nereden geldiğine de göz atmak ister miydik? Cevabınız evet ise bu kitap tam size göre diyebilirim.

Kitabın arka kapağına bakıp okuyacağınız kitap hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu eser sizi ümitsizlik deryasında belki melankoli temalı bir yolculuğa çıkaracak izlenimi verebilir. Fakat durum hiç de öyle değil.

Kitap hepimizin hakkında birkaç kelam edebileceği Nietzsche’nin hayatı üzerinden psikanalizin tarihçesini felsefi bir bakış açısıyla okuyucuya takdim ediyor. Kitapta, Josef Breuer, Sigmund Freud, Lou Salome gibi ünlü isimler de yer almaktadır desem daha da ilginizi çeker diye düşünüyorum. Bana kalırsa her bireyin hayatında en az bir kez okuması gereken bir kitap. Kütüphanenizi bu harikulade eserden mahrum bırakmayın. Keyifli okumalar…

Hazırlayan: Seda Can


Ayın Film Önerisi: Vesikalı Yarim – Ömer Lütfi Akad (1968)

“Sevgi de yetmiyormuş. Çok eskiden rastlaşacaktık.”

Müzik listemiz nostalji olunca filmi de aynı konseptte yapalım dedik ve bu meşhur repliğin sahibi olan filmi seçtik. Vesikalı Yarim, Türkan Şoray’ın eşsiz zarafeti ve büyüleyen güzelliğiyle boy gösterdiği bir Yeşilçam filmi. Belki daha önce izlemişsinizdir veya ilk defa izleyeceksinizdir. Ama eğer siyah beyaz film izlemeyeli çok olmuşsa bu filmle buzları eritebilir ve Yeşilçam güzelliğini tekrar hatırlayabilirsiniz. Nostalji sevenler kendini gözü kara Sabiha ve Halil’in aşkına bıraksınlar. Filmin müzik seçimleri ve İstanbul görüntüleri de nostaljiyi sonuna kadar hissettiriyor. Sonuyla akıllara kazınmayı başaran film defalarca izlenmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Hazırlayan: Ayşe Şamlıoğlu


Ayın Müzik Listesi – Tema: Nostalji
Bol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.