Oku-Dinle-İzle: Aralık Ayı

Aralık Ayı Kitap Önerisi: Paulo Coelho – Veronika Ölmek İstiyor 

  Aralık ayı önerisi, yaşamın anlamı ve anlamsızlığı arasında kaybolanlara geliyor… Paulo Coelho’nun kaleminden okuduğumuz Veronika Ölmek İstiyor kitabının baş karakteri olan Veronika, dışarıdan bakıldığında son derece olağan bir hayata ve güzelliklere sahip genç bir kadındır. Nitekim bu durum, sanılanın aksine Veronika’nın yaşamak değil, ölmek istemesine yol açmaktadır. Böylece hikaye, Veronika’nın başarısız intihar teşebbüsü ile başlar. Genç kadının gözlerini Villette adı verilen akıl hastanesinde açmasıyla birlikte artık hem Veronika için hem de okuyucu için yaşamın çok farklı yönlerini tanıma zamanı gelmiştir. Toplum normlarından çok uzakta bulunan bu hastanede geçirdiği süre boyunca Veronika, delilik dünyasının özgürlüğüne alışmaya başlayacaktır…
Veronika’nın anlam arayışına şahit oldukça, yazarın sürükleyici anlatımı karşısında büyülenecek ve kendinizi bambaşka dünyalara ait hissedeceksiniz.

Keyifli Okumalar!

‘’Keşke herkes kendi içsel deliliğini bilse ve onunla birlikte yaşamayı öğrense. Dünya daha kötü bir yer mi olurdu? Hayır insanlar daha yürekli, daha mutlu olurlardı.’’

Aralık Ayı Film Önerisi: Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim

Gözlerinizi yeni bir güne açıyorsunuz ve içinde yetiştiğiniz, bildiğiniz düzen tersine dönmüş. “Egemen” kavramı erkekler yerine kadınlara geçmiş.
                                                                                                                                          Toplumsal cinsiyet meselesini sorgulayarak ele alan erkeklerin kadın olduğu değil; erkeklerin kadınların olmasını istediği pozisyonda kendini bulup afalladığı bir film. İzleyiciye bir de bu yönden bakın diyerek yaşamdaki erkek ve kadın yaklaşımını eleştirel bir tatta izlemenize fırsat sunuyor. Konuyu işleyişi insanın içinde prensesi yatağında rahatsız eden bezelyeler gibi rahatsızlık hissi uyandırıyor. Vermek istediği mesajı incelikle işliyor insan ruhuna.

Böyle bir film ele alınmışken ardından kadının kadınlığıyla “beklenti” kalıplarının dışına çıkmış bir şekilde güçlü olduğunu konu alan filme de hayır diyemeyiz doğrusu.
Keyifli seyirler…

Film Önerisi: Tuğçe Ünalmış

Kitap Önerisi: Yasemin Toraman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.