Bestelenmiş Şiirler – 2

Pek bilinmeyen şiirlerin pek bilinmeyen şarkıları.  E hadi o zaman devamlayalım.

Mazot – İsmet Özel

Bu şiir için başkaldırı mı dersiniz bilmem ama Mazhar Ağbi aşk gibi okuyor. MFÖ’nün ‘Mazot’ ya da ‘Ağlamadan’ adıyla bilinen şarkısının sözleri İsmet Özel’e ait.

‘Üzerime yüreğimden başka muska takmadan.’

1

 

Abbas – Cahit Sıtkı Tarancı

Blog yazarının bu listede en sevdiği şarkının şairi Cahit Sıtkı Tarancı. Luxus ve Hüsnü Arkan söylüyor : ‘Haydi Abbas vakit tamam.’

3

4 5 6

 

Destina – Lale Müldür

Murathan Mungan sandınız değil mi? Valla bende öyle sandım. Ama Yeni Türkü bu kez önemli kadın edebiyatçılarımızdan Lale  Müldür’ün bir eserini seslendiriyor. Bu şiirin bir de hikayesi var. Onu da şöyle anlatayım: Lale Müldür çocukken yakın arkadaşı Destina’yı geçirdiği havale sonucu kaybeder. Yıllar sonra eşi Patrick bir trafik kazası geçirir. Bir süre komada kaldıktan sonra hayata gözlerini yumar. Komadayken eşini de çocukluk arkadaşı Destina gibi kaybedeceğini anlayan şair ona yeni bir isim verir –dün gece sen uyurken ismini fısıldadım-  ve bu şiiri yazar. “Yaşamdan çok ölüme yakın olduğun için, seni bu denli yıktıkları için, yaşamımın gizini vereceğim sana.”

Bu şarkıyı aynı zamanda Nükhet Duru’da seslendirmektedir.

7

 

Sayım – Cemal Süreya

Bu şiirin Tomris Uyar’a yazıldığı rivayet edilir. Süreya kadınını alır en sonunda kaynağından öper, Sezen besteler, minik serçe söyler, dinleyici hani bana hani bana der.

8 9

 

 

 

 

 

 

 

 

Cahit Külebi- Hikâye

‘Benim doğduğum köylerde ceviz ağaçları yoktu. Ben o yüzden serinliğe hasretim..’ Cahit Külebi Zile’den bildiriyor. Onun doğduğu köylerde şimal rüzgârları esmezdi.

10 11

 


Yapın : Dedenizin veya ninenizin en iyi yaptığı şeyi öğrenin. Marangozluk, enfes tarhana çorbası, tığ ile dantel örgüsü, bahçe bakımı, dedenizi/ninenizi nasıl sevdiği.

Dinleyelim: Merdiven altı Halk Müziği’nin güzide gruplarından: Kuan

Yakın duralım: Akbank Sanat

YAZAR: Elif Gül ŞAHİN

Elif Gül Şahin

TPÖÇG Blog Yazarı | İstanbul Medipol Üniversitesi Psikoloji Öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.