PsiNossa 73: AİDİYET

“Bir kişiye en çok zarar verebilecek şeylerden biri de bazı standartlarla kişinin kendisi olmasına engeller koyarak kendini keşfetme ışığını çalmaktır.” (Akkuş, 2021)

“Bir yere aidiyet geliştirmek için belki de öncelikli olarak temel ihtiyaçların eksikliğine çözüm bulunmalı ve birbirinden farklı o insanlara tutunabilecekleri ortak bir dal parçası verilmelidir. Onlara birlikte gülmek öğretilmelidir. Çünkü birlikte gülen insanlar birlikte çalışırlar!” (Arslan, 2021)

“Çünkü sen de biliyorsun ya; o insanların mutsuz olması bir işe ya da bir başkasına değil, bedenlerine can veren ruhlara ait olamamalarından.” (Demir, 2021)

“Kendimize dair tanımlamalarımız aidiyetler barındırır. Beni ‘biz’ yapan gruplar içinde doğar, yaşar ve ölürüz. Tek bir benliğe sahip olur, birçok kimliğe ait hissederiz. “(Erbilir, 2021)

“Belki de gökyüzünün herkese ait olması da her insana kendi aidiyet hikâyesini yazdırmasından dolayıdır.“ (Gürkan, 2021)

“İnsanların kendilerini topluluklara ne kadar ait hissettikleri veya kendilerini bireysel olarak nasıl tanımladıkları, sosyal ilişkileri ve benlik algıları ile önemli ölçüde ilişkilidir.“ (Karakaş, 2021)

“Kimi savaştan, kimi baskıdan, kimi olduğu kişi veya doğduğu kimlik yüzünden barınamadı doğduğu topraklarda; kimi ise kurbanıydı kravatlı insanların ideoloji savaşlarının.“ (Koç, 2021)

“Psikoloji öğrencileri olarak literatürden faydalanırken öğrendiğimiz bilgilerin kültürel geçerliğini sorgulamamız gerekiyor çünkü bilim insanlarının da kültürel yanlılıkları olabilmektedir.” (Özdemir, 2021)

“Tozlarını silkele, kendini iplere bağla. Dönüşün daima içinedir.“ (Solmaz, 2021)

“Gökyüzünün göremediğimiz kısımlarına, melodilerin ait oldukları hikâyelere yolculuk…” (Tufan, 2021)

Dergiye ulaşmak için tıklayınız.

*Çizim, Dilara Elif Demiriz’e aittir.

Soru ve görüşleriniz için: dergi@tpocg.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.