Oku-Dinle-İzle: Mart Ayı

Mart Ayı Kitap Önerisi: Lydia Millet – Benim Mutlu Hayatım

‘’Üzüntü, yalnızca kaybedilen anların ve fırsatların etrafında yön değiştiren bir rüzgardır. Ben de kaybettiklerimi mutlulukla hatırlıyor ve eskiden var oldukları için memnunniyetle dolup taşıyorum. En azından bir zamanlar var oldukları için.’’ 

Lydia Millet’in kaleme aldığı Benim Mutlu Hayatım kitabı, akıl hastanesinde kilitli bir şekilde unutulan bir kadının hayatını odasının duvarlarına yazmasıyla başlıyor.

Doğduğu an terk edilen kahramanımızın çocukluğu önce yetimhanede ardından koruyucu ailelerde geçer.  Ardından parklarda yatmaya başlar ve uğradığı şiddet, tecavüz büyür de büyür. Kötülüğü net bir şekilde hissetmenize rağmen kahramanımız, başına gelenlerin kötü olduğunu bilmez ve  biz bunları kahramanımızın ağzından o kapalı kaldığı odada umut içinde duvara yazdıklarından okuyoruz.

Image result for lydia millet benim mutlu hayatım

Hiçbir şekilde ismi geçmeyen kahramanımız, cesur, açık sözlü ve benzersiz bakış açısıyla okuyucuyu adeta bozguna uğratıyor. 

Keyifli okumalar!

‘’Ama sizle ben duvarları hep biliyorduk. Duvarların bir su kadar berrak olduğunu, bir gün hafifçe dalgalanıp titreşeceklerini ve aşağı, aşağı kayıp dünyanın merkezine ineceklerini  biliyorduk.

Ve fısıldıyor: Hayalin içindeyiz çünkü  hayal ettik. Onu hayal ettik ve bildik. İşte bu yüzden, diyor, burada daha fazla kalmak zorunda değiliz. Çünkü hayal biz olmadan da sürüp gidiyor.’’

Mart Ayı Film Önerisi: The Prestige

  Bu ayın film önerisi, şöhret olma yolunda birbirine rakip olan iki sihirbazı konu alıyor. 2006 yapımlı bu filmin ismi, latince illüzyon anlamına gelen praestigium‘dan türemiş.
 
19. yüzyılın hızla değişmekte olan Londra’sında Robert Angier (Hugh  Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale) aslında arkadaş da olan iki genç sihirbazdırlar. Bu iki gencin arasındaki arkadaşlık, Angier’in eşi Julia Piper Perabo yaptıkları bir gösteri sırasında kaza sonucu ölünce, Angier’ın olaydan Borden’i sorumlu tutmasıyla boyut değiştirir. Böylece bu iki sihirbazın arasında koyu bir rekabet ve düşmanlık başlar… Zaman içerisinde ikisinin de ünlü olmasıyla beraber birbirlerinin gösterilerini sabote etmeye başlarlar ve bu durum halkın da bu düşmanlığa şahit olmasına sebep olur. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin başarısının sırrını çözmeyi kafasına koyar ve sürükleyici olaylar birbirini kovalar…

Christopher Priest’in aynı adlı romanından uyarlanan The Prestige, izleyiciyi oldukça heyecanlı ve yaratıcı bir dünyaya sürüklüyor. Bu film, kendi gerçekliğinizden kaçmak, bir nebze olsun hayata mola verebilmek için birebir! Herkese şimdiden iyi seyirler!

Film Önerisi: Yasemin Toraman

Kitap Önerisi:Feray Ünsal


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.