EFPSA TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ

EFPSA (European Federation of Psychology Students’ Associations) / Avrupa Psikoloji Öğrenci Birlikleri Federasyonu

EFPSA birçok kültürün bir araya geldiği, Avrupa Psikoloji Öğrencileri Toplulukları’nın renkli bir ağıdır. Yaklaşık 300.000 psikoloji öğrencisini barındıran EFPSA 1987’de kurulmuş ve 33 ülkenin ulusal psikoloji öğrencileri organizasyonlarının birleşmesiyle oluşmuştur. EFPSA tamamen gönüllülük esası ile çalışmaktadır. 2001 yılından beri ise EFPA (European Federation of Psychologists’ Associations) ‘nın fahri üyesidir. Türkiye 2001 yılında TPÖÇG ile EFPSA’daki yerini almıştır.

EFPSA Etkinlikleri:

1- EFPSA Congress: Yıllık EFPSA Kongresi, Avrupa çapında 350 psikoloji öğrencisi, akademisyen ve araştırmacıyı bir araya getiren bir haftalık bir etkinliktir. Genellikle Nisan ve Mayıs ayları arasında gerçekleşen kongre; öğrenciler, araştırmacılar ve deneyimli akademisyenlerin katkıları ve katılımcılara kültürel fırsat sağlayan bir sosyal program ile belirli bir temayı inceleyen farklı bir bilimsel programdan oluşur. Bu nedenle EFPSA Kongresi, psikoloji öğrencilerinin bilimsel ve kişisel ufuklarını genişletmeleri için eşsiz bir fırsattır.

2- EFPSA Conference: Dört gün süren konferans, atölye çalışmaları ve öğrenci sunumları için Avrupa’nın dört bir yanından yaklaşık 150 öğrenciyi bir araya getiriyor. Konferans sırasında, bir gün boyunca konferansa katılan, ev sahibi ülke / bölgeden yaklaşık 30 öğrenciden oluşan, öğrencilere öğrenme fırsatı veren, derslere katılan ve katılımcılarla iletişim kurulabilecek bir serbest gün vardır. Konferans iki yılda bir gerçekleşmektedir.


3- EFPSA Train the Trainers : EFPSA Train the Trainers (TtT) Yaz Okulu, 12 katılımcıyla gerçekleşen etkili ve ilgi çekici eğitim oturumları tasarlamak ve sunmak için bir başlangıç eğitmeninin ihtiyaç duyduğu bilgi, beceri ve doğru tutumu kazanacağınız yoğun, unutulmaz 8 günlük bir etkinliktir. TtT ayrıca sertifikalı bir EFPSA eğitmeni olma yolunda ilk adımdır.

4- EFPSA Train Advanced Trainers : EFPSA Train Advanced Trainers (TAT), Mart ayında gerçekleşen sekiz günlük bir etkinliktir. Bu, psikoloji bölümü dışındaki öğrencileri açık olan tek EFPSA etkinliğidir. TAT, çeşitli STK’lardan 25-30 saate kadar deneyimli eğitmenler için tasarlanmıştır ve belirli bir konuda eğitim becerilerini daha da geliştirmek için bir fırsat sunmaktadır.


5- EFPSA Trainers’ Meeting: EFPSA Eğitmenleri Toplantısı (TRAM) EFPSA Eğitmenleri tarafından düzenlenen eğitmenlerin eğitimine yönelik üç ila dört günlük düşük bütçeli bir etkinliktir. TRAM’ın amacı, STK ve gençlik eğitmenlerinin bir araya gelmesi, bilgi ve deneyimlerini paylaşması ve becerilerini geliştirmesidir. Etkinlik, uzman bir eğitmen tarafından verilen eğitimle ilgili ana konu etrafında toplanmaktadır. Katılımcılar farklı organizasyonlardan eğitmenler olup etkinliğin ana temasıyla ilgili konularda birbirlerine eğitimler verirler.

6- EFPSA Trainers’ Conference: EFPSA Eğitmenler Konferansı (TraC) EFPSA Eğitmenlerini, EFPSA içinde ve genel olarak eğitim dünyasıyla ilgili çeşitli konuları tartışmak amacıyla bir araya getirmeyi amaçlayan bir etkinliktir. Katılımcıların sayısı, etkinliğin süresi ve zamanlaması esnektir ve her yetkiyi değiştirebilir. Genel olarak, TraC katılımcılarının en yakın üniversitede eğitimler verebileceği bir açık eğitim günü vardır.


7- EFPSA Academy: EFPSA Akademisi, Avrupa gençlik STK’larının gönüllülerini bir araya getirerek profesyonel olarak geliştirmelerini, ağlar kurmalarını, deneyimlerini paylaşmalarını ve belirli bir temel konuyla ilgili çeşitli bilgi ve beceri edinmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Etkinlik 30 katılımcı ile gerçekleşip 3 gün sürer.
8- EFPSA Day: EFPSA Günü, Aralık ayı başında Avrupa’da gerçekleşen bir tanıtım etkinliğidir. Bir günlük etkinliğin amacı, EFPSA’nın tüm Avrupa’da yayılmasıdır. EFPSA ile ilgili mümkün olan en fazla sayıda öğrenciyi hazırlamak için EFPSA ile bağlantılı sunumlar, çalıştaylar ve buna benzer diğer etkinlikler birçok üniversitede gerçekleştirilmektedir.


EFPSA Servisleri:
1- JEPS (Journal of European Psychology Students): EFPSA’nın her yıl 90 basılı bilimsel çalışma, 300 makale ve 40 değerlendirmenin yayınlandığı peer review ile yayın kabul eden uluslararası bir dergisidir. http://jeps.efpsa.org/ adresinden daha fazla bilgi alabilir, aklınıza takılan soruları jeps@efpsa.org’a e-mail atarak sorabilirsiniz.
2- Junior Researcher Programme: EFPSA Junior Researcher Programme (JRP), öğrencileri, doktora ve doktora sonrası araştırmacıları ve yerleşik akademisyenleri içeren on iki aylık araştırma programını içeren bir EFPSA hizmetidir. Bu program, araştırma yetenekleri, akademik, takım çalışması, liderlik ve kişilerarası beceriler geliştirmek için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Eğitim programını tamamlayan ve araştırma projesine katılan tüm ESS katılımcıları JRP’ye katılmaya davet edilir.

3- Study and Travel Abroad : Başka bir ülkede eğitim almaya karar verdiğinizde o ülkenin durumu, şartları gibi konularda bilgi alabileceğiniz ve her türlü konuda destek alabileceğiniz, kişilerin deneyimlerinden faydalanabileceğiniz, arkadaşlar edinebileceğiniz bir sistemdir.

4- Social Impact: EFPSA bağlamında, “sosyal etki”, toplum üzerinde olumlu ve anlamlı bir etki yaratmak için psikolojik bilgiden yararlanmayı amaçlayan yeni başlatılan bir girişimi ifade etmektedir. Sosyal Etki Girişimi ekibi şu ana kadar amaçlarına ulaşmak için dört farklı proje üzerinde çalışmaktadır: “Mind the Mind – to Combat the Stigma of Mental Disorders”, “Open Access Movement”, “Organised Acts of Kindness”, and “Better Together”.

5- Training Office: Eğitim Ofisi EFPSA iç yapısının yeni bir parçasıdır. Eğitmenler, EFPSA’nın misyon ve vizyonu doğrultusunda eğitim vererek EFPSA’yı geliştirmeyi hedefler. Buna ek olarak, eğitmenler, ekip ve bireylerin organizasyon için yaptıkları işlerde daha motive ve verimli olmalarına yardımcı olur. Günümüzde EFPSA eğitmenleri, organizasyonun sürdürülebilir gelişimini sağlayarak, aktif EFPSA üyeleriyle düzenli olarak birlikte çalışmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi almak ya da sorularınızı iletmek için EFPSA’nın resmi sitesini ziyaret edebilir (www.efpsa.org) veya EFPSA temsilcimize mail atabilirsiniz: turkey@efpsa.org / efpsaturkey@gmail.com.