EFPSA TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
EFPSA (European Federation of Psychology Students’ Associations) / Avrupa Psikoloji Öğrenci Birlikleri Federasyonu

EFPSA birçok kültürün bir araya geldiği, Avrupa Psikoloji Öğrencileri Toplulukları’nın renkli bir ağıdır.

Yaklaşık 300.000 psikoloji öğrencisini barındıran EFPSA 1987’de kurulmuştur ve 33 ülkenin ulusal organizasyonlarının birleşmesiyle oluşmuştur. Günümüzdeki yaşıyla artık bir yetişkindir :) EFPSA tamamen gönüllülük esası ile çalışmaktadır. EFPSA 2001 yılından beri EFPA (European Federation of Psychologists’ Associations) ‘nın fahri üyesidir. Türkiye 2001 yılında TPÖÇG ile EFPSA’daki yerini almıştır.

Yıl içindeki aktiviteleri:

1- Yıllık kongre: Tüm Avrupa’dan yaklaşık 350 katılımcı ile her yıl farklı bir ülkede yapılan etkinliktir. İlki 1987’yılında Portekiz’de  yapılmış olan EFPSA kongresi en son 2013’te İzmir Türkiye’de yapılmıştır.

2- ESS (European Summer School) : Katılımcılara psikolojinin farklı konuları altında araştırma yapabilmek için gerekli teorik ve pratik bilgiyi sağlıyor. 3 eğitimci 6 doktora öğrencisi ve 36 katılımcı ile yapılır. 6 adet proje girişimi başlatılır;içerisinde academic lectures, workshops ve Ph.D. Airtime gibi etkinliklerin de yer aldığı bu bir hafta boyunca 5-6 kişilik gruplar bir Ph.D. Süpervizörlerinin de desteğiyle karar verilen konu üzerine araştırma projesi ni geliştirirler ve bu  projeler sonuçlandırılarak JEPS (Journal of European Psychology Students)’ de yayınlanır ve kongrede sunulur.Etkinliklerini ess.efpsa.org adresinden takip edip aklınıza takılan soruları ess@efpsa.org adresine e-mail atarak sorabilirsiniz.

3- TtT (Train the Trainers) Summer School : EFPSA’nın kişisel gelişim ve profesyonel proje yönetim tekniklerini, etkili sunum becerilerini aktarmak için oluşturduğu eğitici eğitimleridir.EFPSA eğitmen havuzuna katılma ve sertifikalı EFPSA eğitmeni olma şansı gibi getirileri vardır. TtT’de ise bir hafta boyunca 12 psikoloji öğrencisi katılımcı, 3-4 öğrenci eğitici, 1-2 tane profesyonel eğitici bir araya gelinir ve katılımcılar Self-Development, Feedback, Communication, Skills Adult Learning, Training Design, Training Delivery, Facilitation Skills, Presentation Skills, Trainers Attitude gibi eğitimler alırlar.Böylece katılımcılar kendi ülkelerinde bu eğitimleri verebilecek donanıma sahip olurlar ve bir sonraki sene kongrede eğitimler vererek eğitici ünvanı kazanırlar.

 

EFPSA’nın Servisleri:

1- JEPS (Journal of European Psychology Students): EFPSA’nın her yıl 90 basılı bilimsel çalışma, 300 makale ve 40 değerlendirmenin yayınlandığı peer review ile yayın kabul eden uluslararası bir dergisidir. http://jeps.efpsa.org/ adresinden daha fazla bilgi alabilir, aklınıza takılan soruları jeps@efpsa.org’a e-mail atarak sorabilirsiniz.

2- Study Abroad : Başka bir ülkede eğitim almaya karar verdiğinizde o ülkenin durumu,şartları gibi konularda bilgi alabileceğiniz ve her türlü konuda destek alabileceğiniz, kişilerin deneyimlerinden faydalanabileceğiniz, arkadaşlar edinebileceğiniz bir sistemdir.

3- Travel Network: Travel Network: Psikoloji öğrencileri Avrupa’da seyahat eden diğer psikoloji öğrencilerine evlerinde ücretsiz konaklama sağlayabileceklerini belirttikleri veritabanına kayıt olurlar.Host(konaklatıcı) veya Guest(misafir) olarak kaydınızı yaptırabilir ve bütün Avrupa’daki EFPSA arkadaşlarınızla buluşabilir, gezebilir, misafir edebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.EFPSA 37 ülkeden 966 ev sahibi ile bizlere bu olanağı sunuyor. www.efpsa-travel.net

Daha ayrıntılı bilgi almak ya da sorularınızı iletmek için EFPSA’nın resmi sitesini ziyaret edebilir (www.efpsa.org) veya EFPSA temsilcimize mail atabilirsiniz: turkey@efpsa.org