PsiNossa

 

 

 

PsiNossa Sayı 71

PsiNossa, Psikoloji biliminin “Psi” si ve Portekizcede “bizim” anlamına gelen “nossa” kelimesinin birleşmesiyle –TPÖÇG ve TPÖÇG’e dair her şeyi can-ı gönülden sahiplenmemize ithafen- ortaya çıkmıştır. PsiNossa, her ay belirlenen bir konuçerçevesinde e-dergi formatında yayınlanmaktadır. PsiNossa ekibi olarak her ay siz okuyucularımıza dopdolu, bilgilendirici ve keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak içerikler sunmak için canla başla çalışıyoruz.

 

 

Peki her bir parçasının bir araya gelmesi ile harika bir yapboza dönüşen PsiNossa hangi içeriklerden oluşuyor? Yazarların o ayın temasına dair yazdıkları derleme makaleleri, röportaj ve STK yazarlarımızın hazırladığı sorularla gerçekleştirilen röportaj ve STK tanıtımlarının bulunduğu köşeler, yine ayın temasına bağlı olarak kitap ve film analizi, müzik köşesi, mezun köşesi, ayın farkındalıkları, çizim köşesi, tartışma köşesi yazarlarımızın Dünya literatüründen çevirdikleri kaynaklarla ayın temasına bağlı olarak tez-antitez formatında oluşan bir tartışma köşesi ve en önemlisi sizden gelenlerden oluşmaktadır. PsiNossa ekibi olarak bu içerikleri hazırlarken ilgi çekici, farkındalık yaratıcı, psikolojiye ve hayata dair olmalarına dikkat ediyoruz.

Tasarımından içeriğine gönüllü psikoloji öğrencilerinin hazırladığı ve yayına sunduğu PsiNossa hepimizin emekleriyle her gün biraz daha büyüyen ve gelişen bir yayın.

Her ayın 1’inde sizlerle buluşan PsiNossa hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yayınlarımızı daha yakından takip etmek isterseniz, sosyal medya hesaplarımız size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bize ayrıca Twitter üzerinden, TPOCG_Yayinlari kullanıcı adıyla ulaşmanız da mümkün.

Keyifli okumalar…

Görüş ve önerileriniz için: dergi@tpocg.net

PsiNossa Sayı 70
PsiNossa Sayı 69
PsiNossa Sayı 68
PsiNossa Sayı 67
PsiNossa Sayı 66
PsiNossa Sayı 65
PsiNossa Sayı 64
PsiNossa Sayı 63
PsiNossa Sayı 62
PsiNossa Sayı 61
PsiNossa Sayı 60
PsiNossa Sayı 59
PsiNossa Sayı 58
PsiNossa Sayı 57
PsiNossa Sayı 56
PsiNossa Sayı 55
PsiNossa Sayı 54
PsiNossa Sayı 53
PsiNossa Sayı 52
PsiNossa Sayı 51
PsiNossa Sayı 50
PsiNossa Sayı 49
PsiNossa Sayı 48
PsiNossa Sayı 47
PsiNossa Sayı 46
PsiNossa Sayı 45
PsiNossa Sayı 44
PsiNossa Sayı 43
PsiNossa Sayı 42
PsiNossa Sayı 41
PsiNossa Sayı 40
PsiNossa Sayı 39
PsiNossa Sayı 38
PsiNossa Sayı 37
PsiNossa Sayı 36
PsiNossa Sayı 35
PsiNossa Sayı 34
PsiNossa Sayı 33

33. Sayımız Basılmıştır

PsiNossa Sayı 32
PsiNossa Sayı 31
PsiNossa Sayı 30
PsiNossa Sayı 29
PsiNossa Sayı 28
PsiNossa Sayı 27
PsiNossa Sayı 26
PsiNossa Sayı 25
PsiNossa Sayı 24
PsiNossa Sayı 23
PsiNossa Sayı 22
PsiNossa Sayı 21
PsiNossa Sayı 20
PsiNossa Sayı 19
PsiNossa Sayı 18
PsiNossa Sayı 17
PsiNossa Sayı 16

16. Sayımız Basılmıştır.

PsiNossa Sayı 15
PsiNossa Sayı 14
PsiNossa Sayı 13
PsiNossa Sayı 12
PsiNossa Sayı 11
PsiNossa Sayı 10
PsiNossa Sayı 9
PsiNossa Sayı 8
PsiNossa Sayı 7
PsiNossa Sayı 6
PsiNossa Sayı 5
PsiNossa Sayı 4
PsiNossa Sayı 3
PsiNossa Yeni Yıl Eki

PsiNossa Sayı 2
PsiNossa Sayı 1
TPÖÇG E-DERGİ 2011

TPÖÇG E-DERGİ 2012

14 Comments

 1. Kübra 6 sene ago

  İlgiyle takip ettiğim başarılı bir dergi

 2. Pınar 6 sene ago

  Bu dergiyi özellikle gençlerin hazırlaması çok coşku verici.
  Ayrıca oldukça kaliteli bir dergi.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Yunus Emre 6 sene ago

  Siz yayınlayın biz okuruz :)

 4. Mehmet 5 sene ago

  Muhteşem bir iş, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
  Siz gençlerin bundan kazanımları da çok olacaktır.
  Her ay merakla bekliyor olacağım :)

 5. Beyza 4 sene ago

  Bu dergiye nereden ulaşabilirim?

 6. SCG 8 ay ago

  Yola çıkalı 6 seneden fazla oldu PsiNossa için… NE büyük mutluluk, daim olsun. Psikoloji öğrencilerine okumayı ve burada yazmayı şiddetle tavsiye ederim :)

 7. Meryem Sıla Şahiner 5 ay ago

  Takvimde herhangi bir ayın rastgele seçilmiş bir gününde, akrep ile yelkovanın ebelemece oynadığı, benim bu oyuna katılmak için birini ebelediğim de bir saatin, bir dakikasına, bir saniyeliğine dokunduğum da ne olacak?
  … Çorabıma geçirdiğim parmak arası terlik ile ekmek almaya giderken hemen yanımda duran ve göz göze geldiğim teyzenin az önce bastonu yere düştüğünde, onu yerden kaldırıp teyzeye uzatan gelecekte ki sevgilim. Ya da otobüs durağında otobüsü beklerken, yerde birikmiş yağmur suyunu o sırada bindiğim otobüse sıçratan, kamyon şoförüne, koridor tarafının ön koltuğunda oturan kadının tepki göstermesi ile birlikte otobüsün hareket edip biraz yol aldıktan sonra hemen arkamdan geçerek inmek için, orta kapının açılmasını isteyen beş yıl sonraki iş arkadaşım. Teknede davet edildiğim bir partide, topuklu ayakkabının ayağıma vurmasından dolayı herhangi bir yere oturmak için oturaktaki kitabı yana ittiğim de  kitabın sahibinin on yıl sonra bir mülakata da rakibim olduğu tesadüflerinin, sonuçlarının bana ne getireceğini tahmin edemediğim bir şans mı? Şans, bir büyülü kelime mi? Ben bu büyülü kelimenin anlamını biliyorum muyum? Mesela kırmızı ruj sürülmüş dudaklarımdan çıkıyor mu bu kelime? Kendini beğendirmek için, süslenip püslenip mi çıkıyorsun karşıma? Ya da  pasaklı, dağınık bir şekilde mi ? Bir parkta otururken, kafasına kuşun sıçması ile birlikte son parasına milli piyango alan, amcaya mı şans getiriyorsun? Yoksa annemin sabah uyandığında, temiz havayı içine  çekmesi için perdeyi açtığında cama yapışan uğur böceğini gören, anneme mi şans getiriyorsun? Daha kötüsü oluyor mu? Mesela karşı kaldırımda ki küçük kızın, kara kedinin önünden geçtiğini görünce şansızlık getirdiğini düşünüp, saçını üç kere çekmesi ile kendisini, sana karşı mı koruyor? Yan apartmanda oturan üniversite öğrencisinin, asansöre bindiğinde evinin on üçüncü katta olmasına rağmen on üçüncü katta inmemesi, on ikinci katta inip bir kat merdivenle çıkması ya da on dördüncü katta inip bir kat aşağı inmesi, o da mı küçük kız gibi şansızlık getirdiğini düşünüp kendine bir koruma kalkanı oluşturuyor? Adını anmam için, deniz dalgalarının getirdiği deniz kabuğunun, kumlarda çırpınışı mısın yoksa o kumların mutluluğu mu veya eline o deniz kabuğunu alıp çırpınışları da mutluluğu da  umursamayan, denizin dalga sesini dinlemek için deniz kabuğunu kumlardan çekip alan bir adam mı? Bu sessizlik, bu bağışlar ne demek? Bu sessizlik ve bu bağrışta da ne var ? Birbirinden çok farklı, ama iyi ama kötü ortak bir noktada kesişen, öncesi sonrası belirsiz uçsuz bucaksız, yaşamın sunduğu şans mı var? Bazen gökyüzünde parlayan, ışıklarını etrafına neşe ile saçan enerji veren bir güneş, bazen esip gürleyen hiddetiyle kızan, huzursuzluk veren bir bulut ya da ikisinin atışması ile dışıarıdan heybetli görünümlü mağaradan, düşen taş olarak ben. Ve oradan bana gülümseyen, Dünya`nın herhangi bir yerinde saklanmış kilometlelerce uzağımdaki, dört harfinden akan gözyaşlarını, dört yaprağına bürümüş bir şekilde ya nefesini ya zehrini bana dokunduran yonca.

 8. Sena Nur Konak 2 ay ago

  Merhaba ben Sena
  Psinossa’nın wp grubundaydım ama sonra wp hesabımı sildiğim için bütün gruplardan çıktım da gruba tekrar alma şansınız var mı

Pingbacks

 1. […] yazmayı seviyorsan psikoloji içeriği üreten oluşumlarda ( PsiNossa, Psikoloji Arşiv, Bi’ Şey Psikoloji gibi) kalemini konuşturabilirsin, bunu yapmak […]

 2. […] Dergiyi okumak için tıklayınız. […]

 3. […] Dergiyi okumak için tıklayınız.  […]

 4. […] Dergiye ulaşmak için tıklayınız. […]

 5. […] Dergiye ulaşmak için tıklayınız. […]

 6. […] Dergiye buradan ulaşabilirsiniz. […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*