MERSİN ÜNİVERSİTESİ 6. PSİKOLOJİ GÜNLERİ

MERSİN ÜNİVERSİTESİ 6. PSİKOLOJİ GÜNLERİ

Mersin Üniversitesi Psikoloji Topluluğu
6. Psikoloji Günleri | ÖTEKİ BİZ

‘Ne kadar güzel bir sınır çizgisi çizdin Mehdi, ne kadar güzel bir dikenli tel çektin ve ne kadar güzel geçemeyeceğiz öyle mi? -Aynen öyle!’

Öyle mi?

Dikenli teller bir filmin temasına ve repliklerine böyle ilişmişti 99’da. Adı da başkaydı filmin: Propaganda. Aslında var olmayan dikenli tellerin ardından kocaman bir gülümseme de bizlerden size; sıcacık, taptaze: 6. Psikoloji Günleri.

Her sene, ‘En güzeli bu sene!’ diyebilmek adına çabalıyoruz bizler; gidenlerimizle, gelenlerimizle ve kalanlarımızla… Afacan çocuklar olup koşturuyoruz ve biliyoruz; gökkuşağı yedi rengiyle birden güzel! Bu yüzden, gökkuşağına âmâ olmayacağımız günler için, yüreklerimizin tual olup yeryüzündeki her insanı aynı güzellikte resmedebilmesi için, tüm özneleri birleştiren ve devasa ve muazzam ve eşit ‘biz’i yaratabileceğimiz iki gün diliyoruz sizlere.

ÖTEKİSİZ bir yuvarlağın üzerindeyiz bizler; birlikteyiz, biriz, bir yaşıyoruz! Bu yüzden, biz zihniyle örülen dikenli tellerin öteki bizle tanışınca eriyişine birlikte şahit olmak istiyoruz. ‘Öteki Biz’ temasıyla hazırladığımız etkinliğimize hepinizi bekliyoruz!

Ötekileştirilen birçok şeyin aslında ‘biz’ olduğunu anlayacağımız, önyargıların tebessümlerle yitip gideceği, davetimizi geri çevirmeyip farklı şehirlerden katılan hocalarımızın değerli sunumlarıyla bizleri onurlandırıp farkındalık yaratacağı, yağmur damlaları kadar derin, sade, sırılsıklam ve sonrasında muazzam bir gökkuşağına ışıl ışıl bakabilmeyi vaad eden iki gün diliyoruz siz katılımcılarımıza ve bizi yalnız bırakmayan hocalarımıza gerçekten minnet duyuyoruz…

Her birimizin renklerini taşıyabilecek kadar güçlü bir dünya ümidiyle…

Düzenleme Kurulu Adına
Burcu Özdemir

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*