Oku-Dinle-İzle: Şubat Ayı

Hâlâ zor günlerimizi geride bırakamamış dahi olsak, yavaştan gelen tatilin yarattığı heyecanı hissetmemek mümkün değil. Bizler de sizlere bu evde kalmaya esir olduğumuz günlerde tatilin keyfini hissettirecek öneriler hazırladık. Hazırsanız Şubat ayı önerileri fütursuzca karşınızda!

Film: That Awkward Moment

İnsan hayatını güzelleştiren ve anlamlandıran en önemli unsurlardan biri sosyal ilişkiler. Kabul etmek lazım ki, sosyal ilişkiler kimi zaman yolunda gitmeyebilir ve bana göre yanınızda tuttuğunuz insanlara bir nebze dikkat edin. That Awkward Moment sosyalleşmeyi ve insanlarla bir arada olmayı özlediğimiz şu günlerde sizleri o eski mutlu günlerimize götürüyor. Filmin en başarılı ve kayda değer yanı karakterler arası dinamiğini çok iyi şekilde ayarlayıp iyi oyunculuklarla aktarabiliyor olması. Sizi yormadan gününüze keyif katacak nadide bir film olan bu eseri şöyle iliştiriyoruz. 

Kitap: Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Italo Calvino’nun dahiyane kaleminden çıkmış bu kitap hakkında ne söylesek az ve eksik kalacaktır. Yalnızca bilmeniz gereken hayatınıza dair bulacağınız şeylerin olduğu. Her dönemin kendine ait bir yolu ve her yolun da kendine göre şekillendirdiği dönemeçleri mevcuttur. Bizi biz yapacak olan bu anların ne zaman ve nasıl geldiğini bazen göremeyiz ancak o yolu alırken hissederiz. Hayatın bize sunduğu bu üst anlatım yaşadıkça daha fazla hissettiğim bir mefhum ve bu anlatımın en yakın benzerine Italo Calvino’da rast geldim. Dolayısıyla, Calvino’nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu eseri hayatta bence feyz alınması gereken, her daim heybede tutulup ömürlük saklanması gereken bir kitap. 

Oyun: Ori and the Blind Forest

Evet, köşemizin yeni bir konuğu da var artık ki kendilerine OYNA diye hitap edeceğiz. Video oyun dünyası son yıllarda hikâye anlatmadaki gücünü çok net bir şekilde gözler önüne sermeyi başardı. Pandemi ile birlikte sinema sektörü tarihinin en kötü dönemlerini yaşarken video oyun dünyası tam aksine en parlak dönemlerini yaşıyor. Oyunların yalnızca boş bir eğlence sunmadığının en güzel örneklerini bu köşede sizinle buluşturmaya çalışacağım.

Bugün size önereceğim oyun da aslında, mekanik anlamda çok keyifli bir oynanış sunmasının yanı sıra müzikleri görselliği ve en önemlisi de hikayesiyle sizlere iyi hissettirecek ve oyunların aynı zamanda sanatsal boyutunu da keşfetmenizi sağlayıp, oyun dünyasına giriş yapmanıza vesile olacak. 

Müzik: The Freewheelin’ Bob Dylan

Bir söz yazarı ve besteciden çok daha öte bir adam Bob Dylan. Gerçek bir ozan olduğunu aldığı Nobel Edebiyat ödülü ile tüm dünyaya tescillemiş olan bir sanatçı kendisi ve onu bugünlere taşıyan en önemli yapı taşlarından biriyle karşınızdayız. The Freewheelin’ Bob Dylan albümü bir meramın en güzel anlatımını zamanın ötesinde bestelerle bizlere sunuyor. 

Keyifli bir ay geçirmeniz dileğiyle, iyi seyirler, okumalar, dinlemeler ve oynamalar!

Yazar: Mert Çetli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.