Mesele Bildiğin Gibi Değil

Mesele Bildiğin Gibi Değil

Psikoloji kadar “Doğru Bilinen Yanlışlar” konusunda verimli bir alan gerçekten zor bulunur. Herkesin bilgin, herkesin her şey hakkında bilgisinin olduğu ve bilgi yaymanın bu kadar kolay olduğu bir çağda yanlış bilginin de kolayca yayıldığını unutmamak gerek.

GIF

Psikoloji okuduğumuzu öğrenen hemen herkeste de gözlemlediğimiz üzere; arkadaşlar bu milletin en sevdiği bilim psikoloji. Her şeyi bilmek istiyorlar ama zaten her şeyi bildiklerini düşünüyorlar. Bir de “Okuyom ben ya” diye düşünmeyin özellikle yeni başlayan psikoloji öğrencileri arasında da oldukça yaygın yanlışlar var. Şimdi birkaç tane mit paylaşayım.

  • Beynimizin yüzde onunu/yedisini/beşini kullanıyoruz.
GIF

Bu konuda değişik rakamlar telaffuz ediliyor. Mesela yüzde on diyenler cömert arkadaşlar, geneli başak burcu olur. Eli açıklığı ve yardımseverliği ile hemen dikkatleri üzerlerine toplar.

Bu arada Einstein yüzde 11ini falan kullanmış, adam o yüzden izafiyet falan demiş durmuş. Sen de en kötü yüzde 10,1’ini kullansan paralel evrenler üzerine sohbet edebilirdik.

Bu mitin kaynağı sessiz bölge diye anılan bir alan. Nereye diyorlar sessiz diye o bile net değil ama ilgililere duyurulur.

  • Bebeklere Mozart dinletmek zekâyı geliştirir.
GIF

Eğitim sistemimizdeki problem sınavlar, ezbercilik falan değil arkadaşlar, sonunda sorunu bulduk; Mozart dinlememek. Ama illa Mozart dinlenecek; mesela yanlışlıkla Çaykovski dinletmiş dayımlar çocuğun hali perişan şimdi.

He bu arada Amerika yine etti edeceğini ve tam bizim ebeveynlerin genç olduğu yıllarda dayadı arabeski, dayadı popu onlarda işlem tamam. Biz de ciddi bir kısmımız bebekken 90lar popa maruz kaldık falan. Her şey apaçık ortada; Illuminati.

Bu mitin kaynağı üniversite öğrencilerine 1993’te yapılan bir deney.

  • Zıt kutuplar birbirini çeker.
GIF

Geldik en sevimli alana. Psikologlar aynı zamanda birer aşk doktorudur. Hepimizin mükemmel ilişkileri var (olmayan, aramızda kalsın) ve size kim yakışır, kiminle ciddi düşünülür biz biliriz. Saksı değiliz en çok bize soracaksınız.

Gelelim zıt kutuplara. Mesela neden hep o “odunlar” sana denk geliyor biliyor musun ablam? Ya çünkü sen çok duygusalsın hep ondan. Valla bak, sen aslında çok mülayim birisin ama sırf bu kanun yüzünden nerede manyak var seni buluyor. Hıhı illa bulacak seni hayatının aşkı.

  • Kişilik/karakter analizleri size kim olduğunuzu söyler.
GIF

Bu psikolojinin en yeni gelişen alt dallarından biri. “Onedio Test” yakında atanamayan psikologlar için bir kadro hamlesi yapacak. Devletin ihtiyacı yok galiba psikoloğa ama Allah’tan onediolar, listelistler, buzzfeedler falan var. Yolumuzu buluyoruz.

Hangi rengi sevdiğinizden kim olduğunu, karmaşık olanlar arasından gördüğün ilk kelimeden nasıl bir anne/baba olacağını, alter egondan cinayet potansiyelini bulabilen alanında uzmanlaşmış editörlerimiz aman yani psikologlarımız size hizmet vermek için gece gündüz çalışıyor.

Kökeni Rorschah testi olabilir bu testlerin. LYS de olabilir ama. Ben ilk SBSye girenlerdenim mesela. Çok şıklı olunca atomu parçalarız. Beynimizin yüzdesini arttırmak için bir iki tane kişisel gelişim okursak tamam bu iş.

  • Bazı insanlar sağ bazıları sol beynini kullanır.
GIF

Ben bu konuda bir şey söylemek istemiyorum konu hakkında uzman bir “ekşi sözlük” yazarımıza başvuruyoruz ve kendisine engin bilgileri için teşekkür ediyoruz.

ekşi
(bkz: corpus callosum nedir ve eksikliği nelere yol açar)

 

YAZAR: Mehmet YURTÇU

Mehmet Yurtçu

TPÖÇG Blog Yazarı | Çağ Üniversitesi Psikoloji Öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.