EFPSA Eğitmen Eğitimi Röportajı

EFPSA etkinliklerini katılımcıların gözünden sizlere aktarmayı amaçladığımız EFPSA Etkinlikleri Röportaj Serimiz’in üçüncüsü ile karşınızdayız. Bu röportajda EFPSA Eğitmeni Johann Börner bizimle kendi Eğitmen Eğitimi deneyimlerini paylaştı. Keyifli okumalar dileriz. 

Merhabalar, kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Herkese merhaba. Ben Johann, 24 yaşındayım ve Avusturya, Viyana Üniversitesi’nde örgütsel psikoloji alanında yüksek lisans yapmaktayım. Şu anda tezim üzerinde çalışıyorum, yakın zamanda mezun olacak ve çalışmalarımı bitirmiş olacağım. Temmuz 2019’dan beri eğitmenim, Aralık 2019’dan beri ise EFPSA eğitmeniyim ve Nisan 2020’den bu yana EFPSA Eğitim Ofisi’nin bir parçasıyım. Eğitmen olduğumdan beri, fiziksel ve online platformlarda toplamda 75 saatin üzerinde eğitim verdim.

Bu EFPSA etkinliğinden nasıl haberdar olduğunuzdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Eğitmen Eğitimini ilk kez, 2018 yılında Malta’da gerçekleşen EFPSA Kongresi esnasında duydum. “Yaratıcı Yazarlık” üzerine eğitime katıldığımda, “sıradan” bir atölye olmadığının farkında dahi değildim ancak eğitmen, o meşhur EFPSA Eğitmen ceketini giyiyordu. Bu benim ilk EFPSA etkinliğimdi ve her deneyim benim için yeniydi. Eğitmen olmanın ne anlama geldiğini veya bir eğitmenin ne olduğunu daha fazla araştırmak, sahip olduğum birçok sorudan biriydi. 2019 yılında Danimarka’daki EFPSA Kongresi sırasında daha fazla bilgi sahibi olmak için birçok eğitmenle konuştum ve o yıl Kıbrıs’ta gerçekleşen 2019 Eğitmen Eğitimi’ne başvurmaya karar verdim.

EFPSA Eğitmen Eğitimi’ne başvurma motivasyonunuz neydi? 

Öncelikle en büyük motivasyonum EFPSA’ya katkıda bulunmak ve içerisinde aktif rol almaktı. EFPSA eğitmenlerini ve onların çeşitli EFPSA etkinliklerindeki çalışmalarını görmek, bana bu topluluğun bir parçası olmak için ilham oldu. Bundan önce, diğer gönüllü çalışmalara aktif olarak katıldım ve Eğitmen Eğitimi’ni EFPSA’ya ve diğer uluslararası gönüllü çalışmalara katılmak için bir adım olarak gördüm. 

İkinci olarak, yaygın eğitime olan ilgim benim için bir diğer motivasyondu. Liseden mezun olup birkaç yıl psikoloji bölümü okuduktan ve böylece örgün eğitime dair yeterince deneyim elde ettikten sonra, bilgi alışverişine farklı bir şekilde yaklaşmanın faydalarını gördüm. 

Son olarak, kendimi bireysel anlamda geliştirmeyi istedim. Bu etkinliğin önceki katılımcılar üzerindeki etkisini bildiğimden, kendimi o etkinlikte hayal etmekten alıkoyamadım.

Bunlara ek olarak, benim psikoloji alanına, başkalarına yardım etmeye, iş ve örgüt psikoloğu olarak profesyonel geleceğime dair bakış açılarımla örtüşmekteydi.

EFPSA Eğitmen Eğitimi boyunca hangi yönlerinizi geliştirdiniz? 

Öncelikle, toplum önünde konuşma, sunum becerileri gibi topluluğa açık ve zorlu durumlar söz konusu olduğunda; bana fazlasıyla özgüven kazandırdı. Elbette bunlar, bu etkinliğin kendisinde gerekli becerileri görmem ve öğrenmemden dolayı gerçekleşmiş olsa da bana en fazla yardımcı olan şeyler daima yeni bir şeyler deneyimlemek ve olabildiğince kendime meydan okumaktı. Bunların yanı sıra, birey olarak kendi ihtiyaçlarımın daha çok farkına vardım. Zaman zaman yalnız kalmam gerektiğini, diğer insanların da benim için birer kaynak olduğunu ve bunun önemini gördüm. Yalnızca eğitmen olmanın ilk adımını değil, kendimi daha iyi tanımanın da adımını attım.

Uluslararası alanda eğitmenlik yapmak sizin için nasıl bir deneyim? 

Uluslararası bir eğitmen olmak, yaptığınız işte yeni bir seviye keşfetmek için size birçok fırsat sunar. Psikoloji öğrencilerine, diğer alanlardan öğrencilere ve diğer eğitmenlere hem fiziksel hem de online platformda, İngilizce ve Almanca eğitimler verdim. Eğer EFPSA’da uluslararası bir eğitmenlik geçmişim olmasaydı, bu o kadar kolay olmazdı. Ek olarak size farklı profilden katılımcılar için eğitim hazırlama ve verme noktasında, aslında her zaman farkında olmanız gereken kültürel farklılıklar noktasında bir farkındalık kazandırır. Diğer psikoloji öğrencilerine uluslararası düzeyde eğitim vermek, ulusal düzeyden çok farklı olmasa da; farklı profesyonel geçmişlere sahip insanlara eğitim vermek, bana içinde bulunduğum balonu gösterdi. Aynı zamanda bana EMSA gibi diğer kuruluşlardan da uluslararası eğitmenlerle işbirliği yapma fırsatı sağladı. Eğitmenlerin aynı konuda farklı yaklaşımlar sergilediğini görmek çok ilginçti ve bu beni hem birey olarak hem de eğitmen olarak zenginleştirdi.

Eğitmen Eğitimi boyunca sizi en çok etkileyen, en eğlendiğiniz anlar nelerdi? 

En unutulmaz anım, eğitmenlerden birinin yanına giderek, kendisini benim mentorum olarak görüp görmediğini sormamdı. Her gün birkaç eğitim oturumunu gözlemledikten sonra, mentor seçiminin benim için çok önemli olduğunu anladım, zaten aklımda birçok soru vardı.

Mentorumun yaklaşımı, bir eğitmenin klişe imajından biraz farklıydı, daha sakin ve her zaman kontrol altındaydı ki bu çok etkileyiciydi. Bu yüzden fırsatını yakaladığımda, ona çok gergin bir şekilde yaklaştım ve mentorum olmasını istedim. Bu mentor-mentee ilişkisi beni çok zenginleştirdi ve güzel bir arkadaşlık içerisinde gelişti.

En muhteşem an kesinlikle verdiğim ilk eğitimimdi. EFPSA’nın servisleri ve ekipleri hakkında 30 dakikalık bir “mini eğitim” verdikten sonra, eş eğitmenimle “Öz-Liderlik” üzerine bir eğitim verecektim. Eğitim öncesi bütün gece çalıştık, neredeyse hiç uyuyamadık. Son derece gergindim ve üzerinde çalıştığımız planı hayal edemiyordum. Ancak eğitime başladığımız dakika gerginliğim kayboldu, etkinlik sırasında öğrendiklerimi hatırladım ve eş eğitmenimle olan ilişkim inanılmazdı, planladığımız şeyin eğitmenlik yolunda harika bir başlangıç olduğuna olan inancımı güçlendirdi.

Eğitimin sonunda, zaman yönetimimizi olması gerekenden daha cömertçe planlamıştık ve etkinlikten sonraki sürecimizi geliştirmemize yardımcı olacak ayrıntılı geri bildirimler toplayabilmiştik.

Sizce bir psikoloji öğrencisinin Yaygın Eğitim Eğitmeni olmasındaki avantajları nelerdir? 

Bir eğitmen, empatik ve katılımcıların ihtiyaçlarının farkında olan biri olmalıdır. Yani bu, hiç ara vermeden 3 saatlik bir eğitim planlamak değil, aynı zamanda duygusal olarak zorlu konulara da yaklaşabilmeniz anlamına gelmektedir. Zaman veya proje yönetimi gibi konular neredeyse her meslekten eğitmenler tarafından verilebilirken; EFPSA eğitmenleri, psikoloji bölümündeki çalışmalarının avantajına sahip oluyor. Bizler, psikoloji bölümü okumamız nedeniyle, duygusal zeka gibi konularda eğitim verme konusunda daha yetkiniz. 

Ek olarak, psikoloji alanında bilimsel kanıtların önemini öğreniyoruz. Bu nedenle, EFPSA eğitmenleri olarak kanıta dayalı eğitime odaklanıyoruz. Bu ne anlama geliyor? Bu, her eğitimin teorik temelinin yalnızca radyoda bir kez duyduğunuz bir şeyle değil, bilimsel kanıtlarla desteklenmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Son olarak, başlangıçta da belirttiğim gibi psikoloji öğrencileri olarak bizler, çalışma alanımız nedeniyle zor durumlarla başa çıkmak için gerekli beceriler kazanıyoruz. Eğitmen Eğitimi sırasında kazanılan becerilerle de birleştiğinde, başa çıkamayacağınız tek bir zor durum yok.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Başvurmadan önce, EFPSA Eğitim Ofisi’nin diğer eğitmenleri ile iletişime geçmenizi ve sorular sormanızı tavsiye ederim. Aklınızdaki her şeyi, sahip olduğunuz her endişeyi ve aklınızdan geçen her düşünceyi sorun. Neler bekleyebileceğiniz, neleri bekleyemeyeceğiniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda fikir edinmek için diğer katılımcıların deneyimlerini dinleyin. Kendinize de “Eğitmen olmak istediğim için mi yoksa özgeçmişimde veya diğer harici nedenlerle başkaları iyi göründüğünü söylediği için mi eğitmenlikle gerçekten ilgileniyorum?” diye sorun.

EFPSA eğitmenleri, EFPSA için oldukça önemlidir ve EFPSA içerisinde büyük rol oynar, bu nedenle EFPSA’ya ve gelişimine aktif olarak katkıda bulunmaya istekli olmalısınız. 

Aynı zamanda, her şeyden yüzde yüz emin olmasanız bile yine de başvurmanızı her zaman tavsiye ederim. Seçilmediğiniz takdirde, geri bildirim isteyebilirsiniz, bu da kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Seçilirseniz de sürecin geri kalanını eğitmen eğitimi sırasında ve mentorunuzla çözeceğinizi düşünüyorum.

Bu bilgilendirici ve keyifli röportaj için teşekkür ederiz.

Hazırlayanlar: EFPSA Türkiye Ekibi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.