Yaşayan Blog: Kanseri Atlatmış Birey

 • Atlatmış olduğunuz kanser türü neydi ve bu süreç ne zaman gerçekleşti ?

2014 yılı Mart ayında meme kanserine yakalandım. Doktora sık sık gidip gelmeler başladı; ultrason, mamografi… Aynı yıl Temmuz ayında ise ameliyat oldum. Şu an tedavim bitti ve kontrol altındayım.

 

 • Kanser olduğunuzu öğrenmeniz aniden mi oldu yoksa bunun öncesinde bir süreç var mıydı?

Ben ağrı vs. gibi hiçbir belirti hissetmedim. Rahmimde miyom(kitle) vardı onu aldırmıştım. Bu süreçte rutin kontrollerim vardı. Bu kontrollerim sırasında çıktı. Aniden öğrendim, hiç beklemiyordum.

 

 • Tedavi sürecinin ilk günlerinde ve ilk aylarında giderek nasıl hissettiğinizi periyodik bir şekilde anlatabilir misiniz? İyiye ya da kötüye giden spesifik bir aralık hatırlıyor musunuz?

İlk öğrendiğimde  herkes gibi büyük bir şok yaşadım. Ameliyattan 14 gün sonra seyahate çıktım. Seyahati, yeni yerler görmeyi seven bir insanım. Seyahatten dönerken doktorumu aradım tedaviye ne zaman başlayacağız diye. Kemoterapi seansları oluyor bunlar. Doktorum gelir gelmez hemen yanıma gelin dedi. Sabah Adana’ya geldiğimde saat onda kemoterapiye başlamıştım. Ani olmuştu. Zaten ameliyattan üç hafta sonra kemoterapi tedavisinin başlaması gerekiyor. Ama seyahate çıkınca insan ister istemez moral kazanıyor .Kafamdan silmiştim, tedavi sürecine odaklandım ve bu süreci hiç problem etmedim. 2-3 haftada bir tam zamanını hatırlamıyorum ama kemoterapi görüyordum. Onu da problem etmedim çünkü iyileşeceğimi biliyordum. Doktoruma güveniyordum. Her kemoterapiden önce kan değerlerim ölçülüyordu. Kan değerlerim kemoterapi için yeterli geldiğinden dolayı dışarıdan hiç kan almadım. Daha sonra ışın tedavisi gördüm. Saçlarımı da alışmak adına kendim kestim. Ancak belirli dönem stresliydim, moralim bozuktu. Geceleri ağlıyordum ancak belirli bir süre sonra düşünmemeye başladım.

 

 • Bu sürecin başlangıcında ve devamında aileniz ,çevrenizdeki geri bildirimler nasıldı? Size yönelik olumsuz bir etkisi hiç oldu mu ?

Ailem tamamıyla yanımdaydı bana hep destek oldular. Fakat annem çok problem etti bu durumu, çok üzüldü ve beyin kanaması geçirdi, vefat etti. Ameliyatımdan 3-4 ay sonraydı. Eşim de üzüntüsünü içine attığı için sinirliydi. İlk zamanlar neden böyle diye sorguluyordum. Ama daha sonra bunun nedenini öğrendim. İçine atıyordu, bu da onu gerginleştiriyordu.

Kızım ise liseye gidiyordu. O kendi içinde yaşadı benim haberim olmadan. Okulda ağlıyormuş ama ben bunları sonra öğrendim.

 

 • Kanser olduğunuzu öğrendiğiniz ilk an neler hissettiniz?

Kanser olduğumu ilk öğrendiğimde aslında kızımdan saklayacaktım ancak saklayamadım. Eve girince hüngür hüngür ağladım. Kızıma yansıtmayı düşünmüyordum ama olmuyor, ister istemez yansıyor. İlk öğrendiğim an için, kör kuyuya düşmüştüm diyebilirim. Çaresiz hissetim.

 

 • 6.Kanser süresince en büyük destekçiniz neydi? Bir hobi, bir insan ya da okuduğunuz bir kitap gibi.

Seyahat etmeyi çok seviyorum ve bana moral veriyordu. Sık sık kitap da okuyordum o dönemlerde. Çok sevdiğim bir arkadaşım her zaman yanımdaydı. Hayatı seviyorum ben,  evde durmaktan zaten hoşlanmıyorum. Kızım, ailem de yine dediğim gibi hep yanımdalardı.

 

 • Kanser olmadan önceki kendinizi ve kanseri yenmiş olan kendinizi karşılaştırdığınızda neler söyleyebilirsiniz?

Pek bir fark yok. Yaşantım yine aynı şekilde devam ediyor. Kanser konusunda tüm aile olarak bilinçliyiz. Erken teşhis edilmesi önemliydi. Hatta şöyle bir şey yaşamıştım ben ultrason sırasında biyopsi için benden parça alındı. Sonucu temiz çıktı  ama öyle değilmiş yanlış yerden parça almışlar. O zaman büyük bir sevinç yaşamıştık ama ondan sonra doktor ikna olmadı yüzünde temiz çıkamaz gibi bir ifade vardı.Tekrar parça alınmıştı ve onda kanser olduğumu öğrenmiştim. Ama erken teşhis gerçekten önemli .Ben herkese kontrollerini sürekli yaptırmalarını söylerim. Her yıl mamografi yaptırın derim.

 

 • Kanseri atlattıktan sonra hayatınızda değiştirmeyi karar verdiğiniz şeyler oldu mu ? Olduysa bunları paylaşabilir misiniz ?

Olmadı hatta kanser olmamışım gibi hayatıma devam ediyorum. Aklıma da gelmiyor. Ama kanser olmadan önce ‘’Ben kanser olamam.’’ gibi düşünüyordum. Bütün insanlar bana bir şey olmaz diye düşünür ya onun gibi. Ama öyle olmadığını fark ettim.

 

 • Şu an geçmişteki sizinle benzer şeyleri tecrübe eden insanlara ne söylersiniz?

Morallerini bozmamaları gerektiğini, iyileşeceklerini, seyahat etmelerini öneririm. Özellikle seyahat çok iyi geliyor. Bana çok iyi gelmişti ve bence her insana iyi gelir.

 

Mamografi, memenin görüntülemesi için kullanılan en temel yöntem. Tüm görüntüleme ve tanı yöntemleri içinde meme kanserini en erken saptayabilen yöntem

 

Biyopsi, tanı amaçlı vücudun farklı bölgelerinden mikroskop yardımıyla inceleme ya da farklı tetkikler yapmak için hastalık şüphesi bulunan bölgeden hücre ya da doku alma işlemidir

 

Kemoterapi, “ilaçla (Sitotoksik) tedavi” anlamına gelir ve daha çok kanser hücrelerini etkileyen kanser ilaçları kullanılarak yapılan tedavi için kullanılan terimdir

 

Radyoterapi (ışın tedavisi), iyonize radyasyonun kullanılarak kanser hastalığının tedavi edilmesi anlamına gelir. Radyoterapi ile verilen yüksek dozdaki radyasyon, kanserli hücreleri öldürür ve bölünüp çoğalmalarını engeller.

 

Yaşayan Blog: Kanseri Atlatmış Birey” için 3 yorum

 • 7 Eylül 2019 tarihinde, saat 10:10
  Permalink

  2000 yılında sol mememden kanseri geçirdim,
  Ozaman lenflere geçmemişti kemoterapiye gerek görmediler, mememin 3/1 ni aldılar ve radyoterapi yaptılar, ve 5 sene temoksifen kullandım iyileştim ama sürekli kontroldaydım,
  Ancak yine 19 sene sonra yine aynı yerden tekrarladı, bu sefer, iki göysümde alındı, ve kemo terapi oluyorum şu an, ben şunu belirtmek için yazıyorum, kemo öncesi Avil diye bir allerji ilacı takıyorlardı bana , o ilaç bazı insanlara allerji yapıyormuş , banada yaptı,çok feci bir sıkıntı , uykusuzluk, daralma, huzursuzluk gibi, ancak ilacımı degiştirdiler düzeldim, bilgi vermek istedim
  Herkese saglıklı bir yaşam diliyorum,iyileştim diye Kontrolu elden bırakmıyalım

  Yanıtla
 • 26 Kasım 2019 tarihinde, saat 15:46
  Permalink

  2019 eylulunde sol meme hepsi alindi cok oncelerinde sikayetlerim olmasina ragmen sevgili mamagrofi ve ultrason ceken zatlar temiz oldugunu soylediler .oysa ilk evre kanser bile 5 yada 7 yilda olusuyormus tamamen sagligima kavusunca sikayet etmeyi dusunuyorum subat ayinda kontrolum oldugunda anlasalardi belki kol altima sicramazdi yada memeni tamamen kaybetmezdim nekadar iyi oldugumu bilmiyorum cunki hala soktayim ailemde kimsede yok 48 yasindayim keno goruyorum simdilik 4 kur dendi 2si bitti kaldi 2 asla isyan etmiyorum niye bende oldu diye rabbim herkesle birlikte banada sifa verecektir inaniyorum sadece yazmak istedim iyide geldi cunki kimseye anlatamamistim ilk ogrwndigimizde esimle birlikte girdik bu surece kimseyi uzmeyelim diye cocuklarimiz bile ameliyat olduktan sonra soyledik herkes kendine dikkat etsin goruntulemelere de cok guvenmeyi el muaynesi ve mr bence enguveniliri herkese sifa diliyorum

  Yanıtla
 • 9 Aralık 2019 tarihinde, saat 01:40
  Permalink

  Şu anda kemoterapi alıyorum çok huzursuz ve sıkıntı var için daralıyor olucem sanki

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir