Rastlamaya Çok Alışık Olmayacağımız Psikolojik Rahatsızlıklar

Gerek etrafımızdaki kişilerde gerek kendimizde gördüğümüz psikolojik rahatsızlıklar her zaman vardır. Bu rahatsızlıklardan bazılarının  ne olduğu hemen anlaşılabilirken bazen de ne olduğunu anlamamız çok kolay olmuyor. DSM 5ciğimiz sağ olsun rahatsızlıkları anlayabilmemizde en güvenilir limanlardan biridir. Yeme bozukluklarından depresyona, depresyondan kaygı bozukluğuna ve daha birçok rahatsızlığı anlamamıza yardım etti, ediyor da.

E tamam şu ana kadar her şey  iyi hoş da psikolojik rahatsızlıklar içinde sadece depresyon, kaygı bozukluğu, okb gibi rahatsızlıklar mı var ? Hayır yok.

Tahmin edebileceğiniz gibi çok yaygın olmasa da, duyduğunuzda yok artık bu da mı varmış diyebileceğiniz psikolojik rahatsızlıklar da mevcut.

Bir bakmakta fayda var diyerekten başlıyorum.

  • Likantropi Hastalığı

1

Ben bu hastalığa Alacakaranlık serisinde ki  Edward’ın ismini vermeyi tercih ederim doğrusu, hem söylenişi daha rahat. Bu hastalığı olan kişiler kendilerinin herhangi bir hayvana dönüştüğünü sanarlar ve o hayvan gibi hareket etmeye başlarlar. Korkutucu bir hastalık olduğu aşikar.

  • Cotard Sendromu

2

Başka bir kokutucu hastalık daha.  Bu hastalığa sahip kişiler vücutlarında iç organlarının , kanlarının olmadığını iddia ederler ve ölü olduklarına inanıp hayatlarına (!) öyle devam ederler.

  • Capgras Sendromu

3

Şizofreni  belirtilerine  fazlasıyla sahip bir hastalık olduğu tartışılmaz bence. Bir kadın doktorun Joseph Capgras adında hastası varmış. Joseph hiç kimseye güvenemeyen herkese karşı düşmanca duygular besleyen bir adamdır. Daha sonraki zamanlarda bunun nedeni ortaya çıkmıştır. Joseph çevresinde bulunan arkadaşlarının, ailesinin gerçek olmadığına onların yerinde sahtekar insanların bulunduğuna inanır ve buna göre davranır. Joseph ile ilgilenen doktorda hastalığın adını Capgras sendromu olarak koymuştur.

  • Yabancı Dil Sendromu

4

Tamam bende bir keresinde Amerikalı polis amcadan korkup hızlı hızlı İngilizce konuşmuştum ama bu çok daha farklı bir durum sanki. Bu hastalığa sahip kişiler ani bir inme ya da şiddetli migren sonucunda hiç ama hiç bilmediği ucundan bile geçmediği bir dili konuşmaya başlarlar. En son bir vakada İngiliz bir kadın gece çok şiddetli bir migren ağrısıyla uyanır ve hiç bilmediği halde çince konuşmaya başlar. Fena değilmiş aslında.

  • Apotemnofili Ve Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu

5

Nörolojik bir hastalık olduğu isminden de az çok belli oluyor sanırım. Bu hastalıkta kişiler vücutlarındaki herhangi bir bölgenin işe yaramadığını düşünürler ve o bölge hiç yokmuş gibi yaşarlar. İleri boyutta ise o bölgeyi kesip kurtulmaya çalışırlar.

YAZAR: Aybüke YILDIRAN

 

 

Aybüke Yıldıran

TPÖÇG Blog Yazarı | Başkent Üniversitesi Psikoloji Öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.