PsiNossa 47: Uyku ve Rüya

Merhaba Sevgili Okur,

PsiNossa, Mart ayında evrendeki gizli dünyalardan birine konuk oldu. “Uyku ve Rüya”yı incelemeye aldı.Bu sebeple sayfalarında, birbirinden özel makaleler, tartışma köşesinde konu ile ilgili iki farklı bakış açısından yazılmış makaleler, kitap köşesinde Frankenstein film köşesinde Kapan ile Uyku ve Rüya hakkında bilinçlenmek için farkındalıklar sunan dergimizden derlediğimiz alıntıları ve daha fazlasına ulaşabilmek için TPÖÇG’ün sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın!

Keyifli okumalar!

Ben “Stres, beslenme ve uyku bozuk- lukları gibi sebeplerle bağışıklık sistemini zayıflatan ve bedensel sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratabilen yalnızlık, aynı zamanda beynin frekanslarıyla oynarak zihin sağlığında da bozulmalara neden olabiliyor.” (Canpolat, 2019)

“Eskiden uykunun bilinmeyen yönleri için mitolojiden yararlanan insanoğlu teknolojinin gelişimiyle 20. yüzyıldan itibaren daha net çalışmalar ortaya koymuştur.” (Sırlan, 2019)

“Şiirin ruhumuza dokunan etkileyiciliği, çağlar boyu değişken ve değiştiren yönünü koruması ile pek tabii bağlantılıdır. Edebiyatın siyaset üstü, insan ve topluma direkt ve güçlü etkisini tarih boyunca görsek de, şiir için durum daha özel!” (Aybey, 2019)

“Geçmiş ve gelecek birlikte ve ben aynı anda farklı yerlerde. Ne de olsa rüya değil mi her şey gerçek olabilir. Burası rüya burada gerçeklerin sınırlanmış kuralları yok.” (Vardi, 2019)

“Ve hatırladığımız kada- rıyla bazı uyanışların neşesi bazılarının ise kabusu olan rüyalar, neye dayanır bilmem ama bilinmezliğin sonsuz yolculuğunda bizi mümkünler denizinde bir yolculuğuna çıkarıyor çoğu zaman.” (Gün, 2019) 

“Siz bu döngünün her iki kolunu da göz önünde bulundurun, hayat önünüze çeşit çeşit setler koymuş olsa dahi hayatınızdan memnun kalın ve iyi uyuyun çünkü hayat uyanık gözler ve koca bir gülümsemeyle daha anlamlı!” (Sezen, 2019)

“Bugün uykusundan feragat ettiği takdirde yarın mutlu olacağı yanılgısına düşen bireyler hem şimdiki zamanda hem de gelecekte mutsuz oluyorlar.” (Topaloğlu, 2019)

“Rüyalar bir terapi yöntemi olarak kullanılıyor fakat rüyalar aynı zamanda bastırılan duyguların çıktıları olmalarıyla bir anlamda iyileşme sürecinin kendisi olabilir mi?” (Doğan, 2019)

“Şarkılar çok anlama gelebilir bir insan için. Benim için şu anda içimdekileri sana aktarmamı sağla- yacak ulak arkadaşlarım. Onlara kulak ver, sana diyecekleri var…” (Yücel, 2019) 

“İlk öğrendiği duygular güzel duygular iken yaratık hiçbir insan tarafından kabul görmez ve yalnız kalır. Sahip olduğu tüm iyi duygular zamanla nefrete dönüşür.” (Bayısın, 2019)

“Uyurken zihnimizden geçen bu düşünceler öyle yoğundur ki bir sansür mekanizmasına uğrar ve kişiyi uyandırmamak için çeşitli görsel, işitsel verilere dönüşür.” (Keşan, 2019)

*Kapak görseli PsiNossa çizeri Şeyma Kara’ya aittir.

Soru ve görüşleriniz için: dergi@tpocg.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.