PsiNossa 46: Hayvan ve Yaşam

Merhaba Sevgili Okur,

 

PsiNossa, Şubat ayında sayfalarını minik dostlarımıza ayırarak farkındalık yaratmak istedi. Bu sebeple sayfalarında, birbirinden özel makaleler, tartışma köşesinde konu ile ilgili iki farklı bakış açısından yazılmış makaleler, kitap köşesinde “Marley ve Ben” film köşesinde “Özgür Willy” ile minik dostlarımız için farkındalıklar sunan dergimizden derlediğimiz alıntıları ve daha fazlasına ulaşabilmek için TPÖÇG’ün sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın!

 

Keyifli okumalar!

 

“Arkeolojik mezar çalışmalarında bulunan yavru köpeğe sarılı insan fosili ise hayvanların sadece araç amaçlı kullanımından çok insanla hayvan arasında bir sevgi ilişkisi olduğunu göstermektedir.“ (Vardi, 2019)

“Bir ülkenin yasaları kendi kültürünü ve geleneğini yansıtır. Bu yüzden hayvanları toplum olarak nasıl konumlandırdığımızı ülkemizdeki yasalara bakarak anlayabiliriz.” (Sırlan, 2019)

“Söz konusu farklılıklar göz önünde bulundurulursa hayvanlar için geçerli olan bir tedavi yönteminin, insanlarda işe yaraması nasıl mümkün olabilirdi?” (Gün, 2019)

“Varmamız gereken sonuç ne kanserin “ne denli tehlikeli” olduğu ne de zorlukları ve yıkıcı etkileri. Hepimizin aklına kazıması gereken sonuç kanserden korunma, kanserle mücadele ve kanseri yenme mümkün.” (Aybey, 2019)

“Yaşamın başlangıcı, yaşam süreci ve ölüm arasındaki döngüde sıkışan insanoğlu, hayal gücünü zorlayacak sorular sormaya başlamış ve cevaplarını materyalistik bir anlayışla doğada aramaya başlamıştır.” (Canpolat, 2019)

“Oysaki hayvanları anlamak, yani hiç konuşamayan kendini hep farklı şekillerde ifade eden canlıları çekirdekten anlamak insanlığı anlamanın en birincil basamağı diye düşünüyorum.” (Çakmak, 2019)

“Sadece hayvanseverler mi sever? Yoksa hayvanlar da mı sever? Çevremizdeki insanların ihanetleriyle, sahtelikleriyle dolu bir dünyada bir köpeğin sadakati, bir kedinin sırnaşması, bir kuşun sizi görünce sevinçle şakıması daha mı az kalple ilgili dersiniz?” (Paltacı, 2019)

“Bununla birlikte, araştırmalarda hayvanların kullanımı hakkında birçok tartışma olmuştur. Araştırmada hayvanların kullanımını yöneten ulusal ve uluslararası yasalar olsa da bunların tümü, 3R’lerin değiştirilmesi (replacement), azaltılması (reduction) ve rafine (refinement) edilmesinin mümkün olan en geniş şekilde uygulanması için girişimler geliştirmek üzere aynı evrensel Russell ve Burch doktrinini yineliyor.” (Sezen, 2019)

“Alman devleti insan hak ve özgürlüklerini legal çerçeve içinde ihlal etmişti. Bu örnek, yasal olanın ahlaki açıdan doğru olmayabileceğini gösteriyordu.” (Topaloğlu, 2019)

“ Özellikle kedi ve köpeklerde saldırganlık tutumunun başlıca sebebi diyebileceğimiz bir özellik var mı? Siz bu alanda çalışan biri olarak bu konuda nasıl bir deneyime sahipsiniz?” (Doğan, 2019)

“Ne olduğu fark etmez, sokaktaki bir hayvanı evine aldığın andan itibaren aslında sadece sen ona barınak vermezsin. Onun sana değer veren sadık kalbi senin için en değerli yıllarını geçireceğin dünyalar güzeli bir barınak halini alır zamanla.” (Yücel, 2019)

“Marley baş belası olabilir ama yürekten bir sevginin ne demek olduğunu gösterebilecek kadar da başarılı bir kılavuzdur.” (Bayısın, 2019)

“Yalnız filmde canlıların okyanustaki doğal yaşamlarından alıkonulması su parkının işletmecisi üzerinden anlatılsa da su parkının eğitmenleri ve tüm gösterileri dolduran insanlar da en az onlar kadar bu döngüye destek olmaktadır.” (Keşan, 2019)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir