Oku-İzle-Dinle: Temmuz Ayı

TPÖÇG Blog; Temmuz ayı film, kitap ve müzik önerilerini iftiharla sunar


Temmuz Ayı Kitap Önerisi: Adam Kay – Biraz Acıyabilir

Bu ayın kitap önerisi “hep doktor olmak istemiştim” diyenlere geliyor. Bahsettiğimiz bu kitap, İngiliz komedi yazarı Adam Richard Kay tarafından yazılmış. Eski bir doktor olan Kay, doktorluk kariyeri boyunca yaşadığı enteresan vaka ve deneyimleri bu kitabında hem güldürücü hem de düşündürücü bir üslupla okuyucuya aktarıyor. Biraz Acıyabilir: Bir Doktorun Anıları isimli bu kitabı okurken adeta anlatılan bütün olaylara şahit olduğunuzu hissediyorsunuz! Kay, doktorluk mesleğinin bilinmeyen yüzlerini açığa çıkarmaktan da çekinmiyor.

Kitap yazarın günlüklerinden derlenmiş olduğu için okuyucuyu boğmadan üzerimizde sürükleyici bir etki bırakıyor. Herkese keyifli okumalar!

Hazırlayan: Yasemin Toraman


Sliding Doors

Bu ay geçmişe gidiyor ve 1998 yapımı, yönetmenliğini ve senaristliğini Peter Howitt’in üstlendiği Sliding Doors filmini öneriyoruz. Film Empire En İyi Yönetmen Ödülü, San Diego Film Eleştirmenleri En Özgün Senaryo Ödülü gibi farklı kategorilerde ödüllere sahip. Filmin başrolünü ise Gwynet Paltrow üstleniyor. Paltrow, Helen rolüyle Florida Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüş.

Filmin konusuna gelecek olursak; hiç otobüsü kaçırmasaydım, 2 dakika erken gelseydim, eğer erken kalksaydım ne olurdu diye merak ettiniz mi? Yani gerçekleşmeyen diğer seçeneği yaşasaydınız ne olurdu? İşte film tam da bu sorunun üzerinde şekilleniyor. Önüne çıkan bir çocuk yüzünden metroyu saniyelerle kaçıran Helen’in ve eğer çocuk önüne çıkmasaydı metroya yetişen Helen’in yaşadıklarını izliyoruz. Aslında birkaç saniyelik önemsiz anların bizi bambaşka biri yapabileceğine tanık oluyoruz.

Ve film bittiğinde şöyle bir soruyla karşı karşıya kalıyorsunuz: Hayatımda kaçırdığım ya da vazgeçtiğim birkaç tercihin sonucunu görmek ister miydim? İster miydiniz?

İyi seyirler.

Hazırlayan: Beyza AlkayaBol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir