Oku-İzle-Dinle #Eylül

TPÖÇG Blog’dan yeni dönemin ilk önerileri! 🙂
Ayın kitap önerisi: Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken Afganistan’ın Kabil şehrinde yaşayan Emir ve Hasan isimli iki küçük çocuk vardır. Emir zengin bir iş adamın tek çocuğu, Hasan ise pek de sevilmeyen bir Hazara’nın oğludur. Emir ve Hasan’ın aynı evin içinde süren kimi zaman masalları andıran arkadaşlıkları o yıl düzenlenen uçurtma şenliklerinin olduğu gün Hasan’ın başına gelen bir olay sonrasında bozulur.

İki çocuğun yollarının ayrılmasından sonra yazar Afganistan’ın politik durumu üzerinde durarak Emir ve Hasan’ın hayatlarıyla beraber Sovyet – Afgan savaşı sırasında yaşanan yıkımı ve hezimeti anlatır. Yazar Khaled Hosseini diğer bir yandan ise kitapta geçen “Afganistan’da çocuk çok ama çocukluk yok.” cümlesiyle savaşa tanıklık eden diğer birçok çocuğun da psikososyal durumlarına etkili bir şekilde vurgu yapar.

Kitapta etkileyici ve akıcı  bir anlatımla savaş, çocuk istismarı, arkadaşlık konularına büyük titizlik ve ustalıkla değiniliyor. Kimi zaman ağlatan, kimi zaman ise insana kendini ve kendi hayatını sorgulatan Uçurtma Avcısı kesinlikle okunması gereken şaheserler arasında.

Hazırlayan: Burcu Kaplan


Ayın Film Önerisi: Şahane Hayat (1946)

1946 yapımı olan ‘Şahane Hayat’ filmi iflasın eşiğine gelen George Bailey’nin çocukluğundan bir aile kurana dek olan yaşamını aktarıyor.Yapımda James Stewart , Donna Reed gibi güçlü isimler yer alıyor.Ayrıca dönemin Amerikan sinemasına da bir ışık tutar nitelikte. Eşyalar, kıyafetler, insanlar hepsi bize duruşu ve nezaketi anımsatıyor.

 

Benim bu filmi sizlere tavsiye etmemin en önemli sebebine gelecek olursak yapım hepimizin birbirimizin hayatında bir halka olduğunu ve birimiz dahi çıksa bir diğerimizin hayatını ne kadar etkileyebileceğini çok farklı bir yönden anlatıyor. Aslında filmin konusu da tam olarak bu diyebiliriz. Doğru açıdan bakarsak hepimiz kendi penceremizde en şahane hayatı yaşıyoruz, yeter ki doğru camın önünde olalım.

Son olarak eğer eski yapımlara ilginiz varsa bu film tam size göre diyebilirim. Eğer bu yapımlara karşı bir türlü ısınamadıysanız sizin için bir adım olarak görebilirsiniz. Kesinlikle pişman olmayacağınızı düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler.

Hazırlayan: Kürşat Keşan


Ayın Müzik Listesi – Tema: Sonbaharı Karşılarken

Bol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye! 🙂
TPÖÇG Blog Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.