Oku-İzle-Dinle: Ağustos Ayı

TPÖÇG Blog; Ağustos ayı film, kitap ve müzik önerilerini iftiharla sunar


Çocuk Psikanalizi Yıllığı 2019

Uzun bir yol kat ettik biliyorum,

Günbegün değişiyoruz

Ama söylesene bana, şimdi çocuklar nerede oynayacak?

-Cat Steven

“Analist ile hasta arasındaki terapötik ilişkide yer alan görüngülerin bütününü kapsadığını düşündüğüm ‘psikanalitik durum’, çalışılan, analiz edilen ve yorumlanan sürecin yanı sıra çerçeveyi, yani sınırları dahilinde sürecin gerçekleştiği değişmezlerden oluşan bir ‘süreç̧-olmayan’ı da barındırır. Analitik durumun yöntembilimsel çalışmasında çerçeve bir görüngü, yöntem veya tekniğin değişmezlerine; süreç̧ de değişkenler dizisine karşılık gelir ve süreç ancak değişmezlerin varlığı devam ettiği müddetçe incelenebilir. Psikanalitik çerçeve analistin rolünü, mekânı ve zamanı olduğu kadar tekniği ve iki kişi arasındaki değiş tokuşun resmi unsurlarının dahil edildiği psikanalitik sözleşmeyi de içermesiyle bir stratejiye denktir.”

–José Bleger / Buenos Aires, 1966-

Bu kitap “Klinik Çerçeve” temasıyla bizlere çocuklarla çalışan ruh sağlığı uzmanlarının kliniklerinin kapısını aralıyor. Bana göre kitaptaki her cümle altın değerinde ki uzun zamandır alana dair geçmiş ve günümüz bağlantılı bir kitap okumamıştım. Çocuk psikanalizinin tarihsel gelişimini, alandaki tartışmaları, alanın uğradığı değişim ve gelişimleri kitaptaki her uzman kendi deneyimi ve bakış açısıyla bizlere sunuyor. Çerçeveyi zora koşan içsel ve dışsal dirençlerden ve çocuklarla kurulan terapötik ilişkilerden, çerçeveyi sınayan ve olumlu ilerleme olduğunda terapisti kıskanmaya başlayan, meraklı annelerden, aile içindeki aktarımlardan, çerçevenin ne olduğu ve nasıl kurulduğundan, analiz süreci boyunca neler yaşandığından ve çocuklarla seanslar boyunca yaşanılan, kurulan terapötik ilişkiden bahsediyor. Kitap Editörün notu, sonsöz ve Psikanalitik Çerçevenin Psikanalizi, Günümüzde Çocuk Psikanalizi, Çerçevenin Bir Unsuru:Terapötik İttifak, Didier Houzel’in Metni Üzerine Yorumlar, Psikanalitik Çalışmada Çerçevenin Rolü, Çerçeveyle Oynamak, Çocuklarla Çalışmada Psikanalitik Çerçeve, Çerçevenin Çatlayan Yerinden Sızan “Hayali Çocuk”, Çocuğun Eylemselliği:İçeride Olmanın Zorluğu, Paris’te Amerikalı Bir Çocuk Psikanalisti:James Gammill olmak üzere on iki bölümden oluşuyor.

 Hazırlayan: Tuğçe Ünalmış


AĞUSTOS AYI FİLM ÖNERİSİ: MATRİX

Bu senin son şansın. Bundan sonra geri dönüş olmayacak. Mavi hapı alırsan bu hikaye sona erer, yatağında uyanırsın ve neye inanmak istersen ona inanırsın. Kırmızı hapı alırsan harikalar diyarında kalırsın. Ben de sana tavşan deliğinin ne kadar derinlere gittiğini gösteririm. Unutma, sana vadettiğim tek şey hakikat, fazlası değil… 

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi ünlü isimlerin oynadığı Fantastik/Bilim kurgu filmidir. Gündüzleri yazılım şirketinde çalışan Anderson, geceleri de ‘Neo’ isimli bir hacker’dır. Film bir seçim üzerine kurulmuştur, her seçim bir sonucu doğurmaktadır. Neo Morpheusun ona uzattığı kırmızı hapı seçerek, seçimini yapmıştır.

Ajan Smith, Neo ile yaptığı dövüş sırasında neden pes etmediği sorusunu yönelttiğinde ise Neo’dan aldığı cevap, “Çünkü bir seçim yaptım” oluyor.

 Peki gerçekten “seçilmiş kişi” o mu?

Kahin: Sence gerçekten sen ‘o’ musun?

Neo: Açıkçası bilmiyorum.

Kahin: Eliyle Neo’nun arkasında kalan kapının üstünde ki yazıyı işret ederek sorar: Şunun anlamını biliyor musun? (Kapının üstünde Latince harflerle ‘temet nosce’ yazmaktadır. Latince, “kendini tanı” demek.) Sana küçük bir sır vereceğim “o” kişi olmak aşık olmak gibi bir şeydir. Kimse sana aşık olduğunu söyleyemez, sadece sen bilirsin. Her şeyinle, tüm bedeninle.

İyi seyirler.

Hazırlayan: Gizem Erdoğan


 

  Bol bol okuyun, izleyin, dinleyin diye 🙂

Oku-İzle-Dinle: Ağustos Ayı” için bir yorum

  • 21 Ağustos 2019 tarihinde, saat 18:12
    Permalink

    Böyle öneri yazılarına bayılıyorum. Çok iyi olmuş ellerinize sağlık🌹

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir