İnsan Olma Sıfatı

İçimde okyanusların ötesinde büyülü bir kent var ve ben kentin bir ucundan diğer ucuna amaçsızca sürüklenen yorgun ve yaşlı bir köleyim.  

Kabullenmesi zor olan yaşanmışlıkları, bir çırpıda kabullenecek kadar olgun olsan bile insan sıfatına sahip herkes seni bir anda yutacak ön yargılara sahip. Bu ön yargılarla yaşamak hayatın karşısında seni mağlup gösterse de aslında her gün yeni ve taze bir başlangıcın eşiğindesin. Sana eşlik eden melodilerle devam edeceksin üstelik yoluna, şarkılar susmayacak ama onlar susacak çünkü bir yerden sonra söyledikleri anlamını yitirecek. Sana dokunsalar hissetmeyeceksin, bağırsalar duymayacaksın. Hayallerine sarılıp yeniden doğuracaksın kendini. Hayallerin seni doğuracak; sen hayallerini doğuracaksın. Hayallerin de yeni hayalleri doğuracak. Bu döngü senin ilk kalp atışından son kalp atışına kadar sürüp gidecek.

Bitmez sandığın her şey bitecek, gitmez sandığın herkes gidecek, olmaz sandığın her şey olacak ama sen ayakta kalacaksın. Yenildi artık, oyun bitti diyecekler arkandan ama sen savaş boyalarınla meydana çıkacaksın bu kez, buradayım hala dercesine. Sana ne yaparlarsa yapsınlar ne söylerlerse söylesinler sen hep kendin olacaksın ve asla bu dünyanın karşısında diz çökmeyeceksin.

Güç içeriden gelir, dışarıya yansır. Gücünün kaynağını bulacaksın önce; onu bir bebek gibi besleyeceksin, büyüteceksin ve onunla birlikte büyüyeceksin tıpkı çocuğuyla büyüyen genç bir anne gibi. Gün gelecek canını yakacak o da,  “Artık güçlü olmak istemiyorum, bırakmak istiyorum her şeyi çok yoruldum!” diyeceksin ama bırakmak mümkün olmayacak.

Alışacaksın. Canını her yaktıklarında bir yenisi için hazırlanacaksın çünkü insan sıfatına layık olan herkes zayıf noktaları sever. Senin zayıf noktanı yakaladıkları ilk andan itibaren o noktayı kanatırlar, seninle oynarlar, duygularınla alay ederler.  Saklayacaksın kendini, içeriden dolu olacaksın ama dışarıdan bomboş görüneceksin.

Yani arkadaşım, yaşayacaksın sen. Bir köle de olsan, yorgun da olsan, yaşlı da olsan; tam zıttı hükümdar da olsan, Allame-i Cihan (Dünyadaki en bilgili kişi) da olsan, dünyanın sahibi de olsan yaşayacaksın. İnsan sıfatı ne olursa olsun yaşamayı hak eder.


Yaşayacaksın arkadaşım! Özgürce, deli dolu, uçsuz bucaksız yaşayacaksın! Ve birisi bir sıfata, insan olma sıfatına, hakaret etti diye o sıfattan vazgeçmeyeceksin!

Tüm insan olma sıfatına layık olanlara…

 


Yazar: Sevde Tuğçe Sedef

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir