EVE WHITE, EVE BLACK VE JANE

Çoklu Kişilik Bozukluğunu duymayanımız, üzerine bir şeyler okumayanımız yoktur. Psikolojinin en ilgi çekici konularından, aynı zamanda ender rastlanan vakalarındandır. Eve White’ın vakası da çoklu kişilik bozukluğunun örneklerinden biridir.

Takma adıyla Eve White, şiddetli baş ağrılarını takip eden baygınlıkları sebebiyle terapi almak ister. İlk başta terapistler, Eve White’ın şikayetlerinin evliliğindeki geçimsizlikten ya da yaşadığı kişisel hayal kırıklıklarından olduğunu düşünürler. Ama son gittikleri geziden Eve White’ın hiçbir anısı olmadığını fark eden terapist hipnoz uygular ve hastasının amnezi yaşadığını anlar.

Bu terapileri izleyen seansların birinde, Eve White, çeşitli sesler duyduğunu söyler. Bu konuşma sırasında birden ellerini başının arasına alır ve bir süre sonra umursamaz bir gülümsemeyle başını kaldırarak, “Merhaba Doktor!” der. Ortaya çıkan kişi, Eve White’dan mimikleri, konuşması, hareketleri olarak oldukça farklı bir kadındır. Zaten kendisini de bambaşka biri olarak adlandırır: Eve Black.

Terapist, Eve Black’i notlarında, “çocuksu, cesur, erotik ve yaramaz bakışlara sahip, stressiz, ciddi olmayan” biri olarak tanımlar. Terapiler sırasında aniden giden Eve Black, Eve White hipnoz altındayken ortaya çıkar. Birkaç seans sonra terapist, Eve White’la konuşmak için Eve Black’ten izin ister. Bir süre sonra bu değişimler için hipnoza ihtiyaç duyulmaz. Ancak bu durumdan ötürü Eve Black, Eve White’ın hayatını daha çok devralabileceğini düşünür. Eve White’ın Eve Black’ten ve yaptıklarından haberi yokken, Eve Black’in Eve White’ın yaptıklarından ve hayatında neler olduğundan haberi vardır.

Aynı zamanda Eve Black, terapistine küçükken Eve White’ın cezalandırıldığı ve şu an farkında olmadığı, yaramazlık yaptığı, söz dinlemediği olaylardan bahseder. Bu olaylar daha sonra ailesiyle ve kocasıyla yapılan görüşmelerle de desteklenir. Eve Black kişiliğini sadece Eve White’tan değil aynı zamanda ailesinden ve eşinden de gizler. Bunun yanı sıra, kocasıyla birlikte olduğunu ve Eve White’ın çocuğunu reddeder. Dışarıda olduğu süre boyunca eşinden ve çocuğundan uzak durur.

Her iki kişiliğe de IQ, Memory ve Rorschach testi yapılır. Eve White’ın IQ’su 110 çıkarken, Eve Black’in IQ’su 104 çıkar. Ayrıca Eve White, Eve Black’ten daha iyi bir hafızaya sahiptir. Ancak Rorschach testinde Eve Black, Eve White’tan daha sağlıklı görünür. Eve White, obsesif kompülsif özellikler taşır ve aynı zamanda katı ve içindeki düşmanlık duygusuyla başa çıkamayacak durumdadır.

Eve Black, terapiye yardımcı olmamakla birlikte Eve White’a zarar verecek durumlarda da terapisti yanlış yönlendirmek ister. Ancak terapilerde Eve White Eve Black’in farkına varır ve böylece onun dışarı çıkmasını engelleyebilecek bir duruma gelir, işinde iyi bir şekilde çalışmaya devam eder ve evliliğindeki sorunlar da terapi aldığı 8 ay içinde iyileşmiş gibi görünür.

Ancak terapi ilerledikçe Eve White’ın baş ağrıları ve bayılma şikayetleri geri döner. Bu sefer Eve Black de kendisinin de baygınlıklar sırasında farkında olmadığını söyler ve sorumluluğu reddeder. Eve White’ın tüm bunlardan genel ruh hali bozulur. Terapistin incelemek istediği kişiliği çağırması kolaylaşır ve hipnoz süresince çocukluk anılarını araştırır. Eve White yine böyle bir zamanda uyku durumunda rahatlamaya başlar ve iki dakika sonra gözlerini açarak boş bakışlarla ve bilinmeyen bir sesle terapiste “Siz kimsiniz?” diye sorar.

Terapist ortaya çıkanın kendine “Jane” diyen diğer kişilik olduğunu düşünür. Bu son ortaya çıkan kişilik Eve White’tan daha ilginç ve güvenli, Eve Black’ten ise daha sorumluluk sahibidir. Üçüncü kişilik de ortaya çıktıktan sonra üç kişiliğe EEG testi verilir. Eve Black ve diğer iki kişilik arasında ayrım yapılsa da diğer iki kişiliğin kendi arasında net bir ayrımı yoktur. Birkaç ay boyunca terapistler üç kişiyle çalışır ve Jane’in diğer kişiliklere sahip olması durumunda daha mutlu olacağı görüşüne varırlar. Jane diğer iki kişiliğin neler yaptığından haberdar olsa da ortaya çıkmasından önceki anılarına tam erişimi yoktur. Jane, Eve White’ın evdeki görevlerini yapmayı, ona yardım etmeyi, kızına merhamet göstermeyi öğrenir. Bunun yanı sıra terapistler, Eve Black’in yalan söyleyip söylemediğini anlamak için Jane’le çalışsalar da; Jane, Eve Black’i yerinden etmeyi ya da onunla iletişim kurmayı başaramaz. Jane’in sorunlara çözüm getirebilecek kişi olduğuna ve diğer kişilikler üzerinde hakimiyetinin uygun olduğuna karar verilir.

Buna ek olarak, Eve’in ilk terapi öncesi ve sonrasında 22 kişiyi deneyimlediği ortaya çıkar. Toplam 22 tanesini hatırlar ve kişiliğinin bölünmesinin sebebinin kaldıramayacağı şeylerden korunmak olduğunu söyler.

Eğer film izlemeyi seviyorsanız ve bu vaka ilginizi çektiyse “Three Faces of Eve” filmini izlemenizi mutlaka öneririm. Eve White’ın hayatında yaşadıkları zorlukları, Eve Black’in nasıl bir kişilik olduğunu ve Jane’in nasıl ortaya çıktığını filmde çok iyi bir şekilde görebilirsiniz.

Yazar: Didem Katırcılar

Kaynakça:

http://www.holah.karoo.net/thigpenstudy.htm

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir