Tutunun Yaşıyoruz

Fromm’a göre insan mücadele içinde yaşar ve bu yüzden yaşam gerilimle doludur. Yaşamın gerilimi gece ve gündüz takibinin içinde geçen bireysel mücadeleler bütününden ibarettir. Bireysel mücadele doğada geyik avlamak gibi statik bir güçten ibaret olmamakla birlikte doğayla ve toplumla uyum sağlamaktır. Konuk yazarımız Sıla Arslan’ın kaleminden “Tutunun Yaşıyoruz”

Devam

Davranışsal İktisat

Modellerini sadece matematiksel varsayımlar ve analizlere dayandıran uzmanlar, insan değişkenini modellerine katmadıkları için havada kalan birçok formül ve sorunlar oluştu ardından davranışsal iktisat alanının boşluğu fark edilmeye ve alanda araştırmalara başlandı. Büşra Böyükgöz’ün kaleminden “Davranışsal İktisat”

Devam

Şiddet Varsa Aşk Yoktur

Toplum olarak, şiddeti fiziksel şiddet ile bağdaştırsak da şiddet sadece fiziksel şiddetten ibaret değil. Flört şiddeti, ikili ilişkilerde partnerlerden birinin, bir diğerinin üzerinde egemenlik kurarak fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve dijital şiddet içeren davranışlarda bulunmasıdır. Sena Karaosmanoğlu’nun kaleminden “Şiddet Varsa Aşk Yoktur”

Devam