Komşum Şiddet

Pekala neden şiddet bu kadar yaygın, geçerli ve sık görülüyor? Psikolojik yaklaşımlardan bazıları şiddetin insan doğasında bulunduğunu, bazıları şiddetin deneyim ile olumsuz şiddete dönüştüğünü ve bazıları da şiddetin öğrenildiğini söylemekte.Pekala neden şiddet bu kadar yaygın, geçerli ve sık görülüyor? Psikolojik yaklaşımlardan bazıları şiddetin insan doğasında bulunduğunu, bazıları şiddetin deneyim ile olumsuz şiddete dönüştüğünü ve bazıları da şiddetin öğrenildiğini söylemekte. Şafak Tüfekçi’nin kaleminden “Komşum Şiddet”

Devam

Kaostan İbaret

O halde kaostan ibaret olan hayatlarımıza yeni soru işaretleri katarak insan aklının kavrama sınırlarını genişletmeye başlayabiliriz. Akıllarımız bu yeni gerçekliği uyarlayacak ve anlamaya başlayacak mı yoksa insan aklının yakında kavramanın sınırlarına ulaşması mümkün mü? Yasemin Toraman’ın kaleminden “Kaostan İbaret”

Devam

Bir Garip İnsanlık

Güzelsin, farklısın, tatlısın, korkulansın; gidilememiş, görülememiş uzak diyarlardansın. Türlü türlü insanmışsın diye alıp bir fanusa kapatmışlar seni. Almışlar kafese koymuşlar ve ayaklarını yakan kumlar, yaralar bırakan taşlar sermişler altına. Tuğçe Ünalmış’ın kaleminden “Bir Garip İnsanlık”

Devam

Negatif Filtre

Bilişsel şemalar, hayatımızın her anında aktif olmayabilir ve yaşadığımız stres, depresyon vb. durumlarla aktifleşebilir. Kişi sahip olduğu bu hatalı düşüncelere ters düşecek birçok durum deneyimlemiş olabilir, hatalı düşüncesine karşıt kanıtlara sahip olabilir ama tüm bunlara rağmen inancını korumaya devam eder. Büşra Böyükgöz’ün kaleminden “Negatif Filtre”

Devam